Na Špilberku letos zazní Carmina Burana a Händelův Mesiáš

Oblíbená Carmina Burana od Carla Orffa letos zazní na Mezinárodním hudebním festivalu Špilberk, jehož dějištěm se každoročně stává velké nádvoří brněnského hradu.

Hrad Špilberk Brno (foto YouTube)
Hrad Špilberk Brno (foto YouTube)

Orffovu kantátu doplní 16. srpna při zahajovacím koncertu ještě Te Deum Antonína Dvořáka. Vystoupí Filharmonie Brno pod taktovkou Leoše Svárovského.

Druhý festivalový večer náleží oratoriu Mesiáš od Georga Friedricha Händela. V dalších dnech se představí Ondřej Havelka s Melody Makers nebo mezzosopranistka Dagmar Pecková, která v doprovodu brněnských filharmoniků zazpívá árie krásných hříšnic.

V sobotu 27. srpna přehlídku uzavře Dan Bárta s triem Roberta Balzara v novém symfonickém projektu, pro který vznikají orchestrální aranže známých písní. „Prověřené kusy od Led Zeppelin, Björk nebo Jamiroquai znějí v podání Balzarova tria s frontmanem Danem Bártou velmi svěže a není pochyb, že podobně budou znít i s podporou majestátního zvuku Filharmonie Brno,” uvedl zakladatel brněnského JazzFestu Vilém Spilka.

Dva festivalové večery tvoří projekce mimořádných archivních záznamů. „Na velkém plátně si letos můžeme vychutnat záznam původního koncertu slavných tří tenorů z roku 1990 a stejně historický poslední záznam koncertu Boba Marleyho z roku 1980,” řekla ředitelka filharmonie Marie Kučerová.

Festival Špilberk má sedmnáctiletou tradici. Zpočátku se profiloval jako přehlídka symfonických orchestrů pod širým nebem, někdy přijížděly také zahraniční filharmonie. Tentokrát je žánrový záběr širší.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat