Na zahájení nové sezony v ND přišel premiér Rusnok

O osudu opery Národního divadla v Praze, jejíž transformace byla zahájena loni v lednu, rozhodne příští vláda. Na dnešním slavnostním zahájení 131. divadelní sezony ND v historické budově to řekl předseda vlády Jiří Rusnok. O přeměně pražské operní scény, která vyvolala mnoho protestů zaměstnanců bývalé Státní opery Praha a části odborné veřejnosti, rozhodlo ministerstvo kultury pod vedením Jiřího Bessera (TOP 09/STAN).

„Řešíme něco, co nadrobili jiní. Domluvili jsme se, že v rámci svazku Národního divadla budou pokračovat dvě opery a na další rozhodnutí je čas. Musíme získat dostatek dat a je to určitě otázka pro příští vládu. Navíc to není nic, co by mohl rozhodovat ředitel divadla, za počet oper v Praze i jinde odpovídá stát,“ řekl novinářům nový ředitel ND Jan Burian. Dodal, že v tuto chvíli se nelze vracet do doby před transformací, protože by to způsobilo ještě větší chaos než uskutečněná fúze. Se zástupci operních souborů se ředitel Burian setká dnes odpoledne, aby je seznámil s novým vedením a změnami v repertoáru.

Začátek nové sezony v Národním divadle předznamenaly bouřlivé události kolem první české scény. První srpnový den, kdy se Burian ujal funkce, jej odvolal nový ministr kultury v úřednickém kabinetu Jiří Balvín. Vysloužil si za to kritiku a premiér Rusnok Balvínovi nařídil vrátit Buriana do funkce, což se druhý den stalo. „Okolnosti startu sezony mě bolí, jako ekonom a manažer jsem zvyklý korigovat rozhodnutí svá i svých spolupracovníků,“ podotkl Rusnok, který byl prvním premiérem asistujícím u zahájení nové sezony Národního divadla.

Na protest proti způsobu odvolání ředitele dala téměř polovinu souboru včetně uměleckých vedoucích výpověď. Burian se s většinou umělců později dohodl, že vzali výpověď zpět. Definitivní odchod však potvrdil Richard Krajčo, který ještě v září a říjnu odehraje plánované reprízy Richarda III. a inscenace Bláznivý den aneb Figarova svatba, a Miroslav Donutil. Ten bude v úspěšných inscenacích Sluha dvou pánů, Věc Makropulos a Revizor vystupovat jako externista.

Pozornost vyvolaly také výsledky auditu, který si Burian nechal udělat před svým nástupem. Zpráva o zjištění stavu v Národním divadle uvádí pochybení v oblasti veřejných zakázek a odměňování zaměstnanců. Účetnictví Národního divadla nyní prověřuje finanční úřad, ten může divadlu dopočítat neodvedené daně až šest let zpátky. Burian zdůrazňuje, že nemá v úmyslu kriminalizovat své předchůdce Jiřího Srstku a Ondřeje Černého, ale chce sladit dosavadní praxi s platnými zákony. Oba bývalí ředitelé Národního divadla se závěry auditu nesouhlasí.

„Kombinace pracovního poměru a plateb podle autorského zákona je nade vší pochybnost protiprávní. Legislativa se od devadesátých let změnila a celá věc nemá nic společného s takzvaným autorským zákonem. Národní divadlo buď zaspalo, nebo jeho vedení nemělo dobré rádce,“ dodal Burian.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky