Nad očekávání úspěšný výsledek. Così fan tutte v Salcburku

  1. 1
  2. 2

Role zmíněné dekorace pak charakterizovala i celou další koncepci; stala se vlastně „divadlem na divadle“, jehož nedobrovolnými herečkami byly obě sestry. Alfonso i oba přátelé, převlečení za exotické „albánské cizince“, a později i Despina, se za paravánem převlékali nebo jen ze stran či seshora nahlíželi, co se před ním děje a různě se na dění před ním podíleli. Toto řešení čtenářům možná připomene můj popis Bechtolfovy inscenace Dona Giovanniho, v níž jsou všechny jednající postavy téměř neustále na scéně a ovlivňují i situace, v nichž de facto nemají co pohledávat. Co však v předchozím případě téměř žalostně nefunguje, umí v případě Così fan tutte režisér mistrovsky rozehrát. Nehledá žádné psychologické podtexty či skryté významy, vytváří pouze komické situace a zábavné gagy, což ovšem právě této opeře neobyčejně sluší. Své hrdiny navíc postupně posílá zpívat o jejich momentálním duševním rozpoložení mezi zmíněné skalní arkády (díky nápaditému osvětlení Friedricha Roma to působí vizuálně neobyčejně vděčně).

W.A.Mozart: Così fan tutte - Julia Kleiter (Fiordiligi), Angela Brower (Dorabella) - Salzburger Festspiele 2016 (foto © Salzburger Festspiele / Ruth Walz)
W. A. Mozart: Così fan tutte – Julia Kleiter (Fiordiligi), Angela Brower (Dorabella) – Salzburger Festspiele 2016 (foto © Salzburger Festspiele/Ruth Walz)

Jediným vážným momentem v celé komedii je až samotný závěr: všichni někdejší milenci si sice zazpívají z not, rozdaných Alfonsem, píseň o lidském štěstí, ale následně obdržené papíry vztekle roztrhají a rozejdou se každý jiným směrem. Sám Alfonso pak přijímá od kolegů, kteří pokus celou dobu z arkád bedlivě sledovali, upřímné gratulace…

Bechtolfovy představy na scéně znamenitě naplňují prakticky všichni protagonisté. Sopranistky Angela Brower (Dorabella) a Jula Kleiter (Fiordiligi) zosobňují téměř identická blonďatá dvojčata, rozeznatelná jen podle barvy šatů jinak stejných střihů. Obě dámy jsou nejen výtečně vokálně disponované, takže bez potíží svými hlasy obsáhnou celý obrovský prostor Felsenreitschule, ale není jim cizí ani smysl pro humor a jeho přesné dávkování v konkrétních situacích (výtečné byly obě například v „opilecké“ scéně na začátku druhého dějství.)

Svůj půvabný soprán i rošťácký zjev použila po své loňské Zuzance pro letošní Despinu Martina Janková; spolu s předstíraně seriózním Alfonsem herecky i pěvecky výtečného Michaela Volleho tvořili oba báječně kontrastní dvojici skutečných hybatelů děje. Ne zrovna typicky mozartovský tenor předvedl jinak neuvěřitelně muzikální Mauro Peter v úloze Ferranda, s barytonem zajímavé barvy mu byl důstojným partnerem Alessio Arduini v roli Guglielma. Oběma svědčila i zvolená herecká stylizace: k prvoplánové komice nesklouzli ani ve scénách, kdy se prezentovali coby „albánští svůdci“ s mohutnými kníry. O stylově odpovídající hudební doprovod se velmi vyrovnaným výkonem postaral Mozarteumorchester Salzburg s dirigentem Ottaviem Dantonem, svou malou, ale výraznou roli v představení znamenitě splnil i Sbor Vídeňské státní opery se sbormistrem Ernstem Raffelsbergerem.

Premierové uvedení Così fan tutte na scéně Felsenreitschule tedy dopadlo nad očekávání úspěšně. Kvalit Bechtolfovy Figarovy svatby sice tato mírně improvizovaná inscenace nedosahuje, ale vedle značně průměrného Dona Giovanniho představuje výrazně živé a fungující divadlo. A kdo ví – možná, že nějaký „zásah shora“ příště významně posune i režisérovo vidění opery o potrestaném prostopášníkovi… Označení za permanentní divadelní dílnu je v případě Salzburger Festspiele každopádně neobyčejně přesné, a nezbývá proto, než se těšit, jak vybroušené výrobky nabídne v roce 2017.

 

Hodnocení autora recenze: 80%

Salzburger Festspiele 2016
Wolfgang Amadeus Mozart:
Così fan tutte
Dirigent: Ottavio Dantone
Režie a scéna: Sven-Eric Bechtolf
Kostýmy: Mark Bouman
Světla: Friedrich Rom
Sbormistr: Ernst Raffelsberger
Mozarteumorchester Salzburg
Konzertvereinigung Wiener Staatsopernchor
Premiéra 29. července 2016 Felsenreitschule Salcburk
(psáno z reprízy 6. 8. 2016)

Fiordiligi – Julia Kleiter
Dorabella – Angela Brower
Despina – Martina Janková
Ferrando – Mauro Peter
Guglielmo – Alessio Arduini
Don Alfonso – Michael Volle

www.salzburgerfestspiele.at

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Mozart: Così fan tutte (Salzburger Festspiele 2016)

[yasr_visitor_votes postid="221281" size="small"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments