Náměstek Radek Zdráhal na Ministerstvu kultury končí

Z Ministerstva kultury odejde jeho náměstek Radek Zdráhal. Měl na starosti odbor umění, literatury a knihoven a stál za řadou kontroverzních rozhodnutí. Zdráhal opouští ministerstvo podle ní z organizačních důvodů a kvůli zeštíhlení úřednického aparátu na ministerstvu. Zdráhalova agenda bude sloučena do zvláštního odboru, jenž povede ředitel s posílenými kompetencemi.

Zdráhal na ministerstvo přišel jako spolupracovník bývalého šéfa resortu Jiřího Bessera (STAN). K jeho nejvíce kritizovaným rozhodnutím patří zejména sloučení Národního divadla se Státní operou Praha.

„Další kroky a jméno ředitele, který bude mít na starost mimo jiné transformaci Národního divadla v Praze či internetizaci knihoven, oznámí ministerstvo kultury ve středu,“ řekla mluvčí Markéta Ševčíková.  Ministerstvo podle ní dál pokračuje v úsporných opatřeních, které ohlásila po nástupu do funkce loni v prosinci nová ministryně Alena Hanáková (STAN). Po změnách v organizační struktuře, které vedly k úplnému zrušení některých odborů, například tiskového, a eliminaci sboru poradců, se podle Ševčíkové ministryně rozhodla snížit i počet členů nejužšího vedení. Krátce po Zdráhalově nástupu se vyhlásilo hned několik výběrových řízení na ředitele několika příspěvkových organizací, například Pražského filharmonického sboru nebo České filharmonie. V období „bezvládí“ v ČF, které trvalo od září 2010 do konce ledna 2011, filharmonii provizorně vedl a de facto jako šéf odboru umění řídil sám sebe.     Zdráhal například podpořil i jmenování současného generálního ředitele ČF Davida Marečka, který po úspěchu v konkurzu do ČF nastoupil z Filharmonie Brno, a ovlivnil i výběr nového šéfdirigenta ČF Jiřího Bělohlávka. V posledních měsících usiloval o navýšení mzdových limitů pro Českou filharmonii a Národní divadlo v Praze, které má v nejbližších týdnech schválit ministerstvo financí. 

V médiích kritizovaná byla však Zdráhalova údajná spřízněnost s moravskou uměleckou agenturou C.E.M.A. Ta zastupuje Zdráhalovu manželku, zpěvačku a cimbalistku Zuzanu Lapčíkovou a pořádá evropský kulturní projekt České sny. Ve své gesci měl i výběrové řízení na ředitele Národního divadla, které v dubnu zrušila Hanáková. Nový konkurz zatím MK stále připravuje.

Sedmatřicetiletý Zdráhal působil vedle uměleckých aktivit v letech 1996 až 2001 jako obchodní ředitel společnosti Nutrabona. Od roku 2000 provozoval uměleckou agenturu, která se věnovala uměleckým projektům. V roce 2006 spoluzaložil Slováckou Základní uměleckou školu v Uherském Hradišti, kde zároveň vykonával funkci ředitele.

(Zdroj: ČTK – 14.5.2012)

Reakcí (3) “Náměstek Radek Zdráhal na Ministerstvu kultury končí

  1. Tak konečně donáměstkoval. Tento folklorní tanečník stojí za násilným sloučením SOP s ND. Prosazoval ho hlava nehlava, bez seriózních ekonomických a uměleckých analýz, s urputností arogance moci nad oponenty tohoto nesmyslného kroku. Ujišťoval zaměstnance SOP, že nikdo nepřijde o pracovní místo,
    jindy zase že je operní dům v havarijním stavu a bude zavřen na 2 roky, atd., pokaždé vyprávěl jiné pohádky. Realita: několik desítek zaměstnanců SOP bylo propuštěno a na jejich místa nastoupil přebujelý administrativní aparát ND a přibírají se stále další a další. Šetří se tak, že co muselo stačit úředníkům SOP, panstvu z ND nevoní. Vyměňuje se nábytek, počítače a nic není dost drahé. To jsou ty vysněné úspory. Umělecký šéf Rocc, mladý třicetiletý Slovinec rozhoduje o bytí a nebytí zpěváků, o dramaturgii a obsazování klíčových postů, jako je šéfdirigent orchestru SOP – nikoho zde pořádně nezná – chvíli byl v Brně, tak to bude určitě Kyzlink a tak je to v SOP se vším.
    To, že SOP vydělala více než dostala od MK, končila svůj poslední rok s 51% soběstatnosti, o tom všem se cudně mlčí, protože audit vykonaný v ND hovoří zcela odlišnými čísly a je opět, cudně utajen. Za Zdráhalem tedy zůstává monument zpackané transformace pražských operních domů, zánik výborného baletu SOP a soubor SOP, nesoucí tuto uměleckou křivdu i zánik samostatnosti velmi těžce. Nemluvě o těch, kteří o práci již přišli a které to, díky sloučení, teprve čeká. Pane Zdráhale, vraťe se na Moravu, tam Vám bude lépe. A i nám bez Vás.

Napsat komentář