Náměty na improvizace zadávalo Jiřímu Pazourovi a Ann Park Rose samotné publikum

V posledním srpnovém týdnu měla česká hudební veřejnost možnost setkat se v rámci projektu Most přes oceán na třech koncertech v Praze, Brně a Olomouci s mezinárodním klavírně-improvizačním duem ve složení Jiří Pazour a Ann Park Rose.
Jiří Pazour a Ann Park Rose (zdroj Most přes oceán)
Jiří Pazour a Ann Park Rose (zdroj Most přes oceán)

Jiří Pazour a Ann Park Rose se specializují na koncertní klavírní improvizaci, jsou členy Mezinárodní společnosti pro improvizovanou hudbu a jejich umělecká spolupráce začala v roce 2016, po jejich setkání na mezinárodním hudebním festivalu v Kanadě. Řada tří koncertů v České republice navazovala na vznik stejnojmenného CD Most přes oceán, které oba umělci natočili v USA v roce 2017.

První koncert se uskutečnil ve středu 25. srpna 2021 v Koncertním sále Pražské konzervatoře. Během večera se oba protagonisté představili ve svých sólových skladbách i v improvizacích na dva klavíry.

V úvodu programu zazněla skladba Most přes oceán, symbolicky propojující hlavní hudební motiv Vltavy Bedřicha Smetany a hudební motiv skladby Simple Gifts amerického skladatele Aarona Coplanda. Po úvodním slově a představení projektu následovaly další improvizační hudební variace. Ann Park Rose nejprve sólově improvizovala na korejskou lidovou píseň A-Ri-Rang, což bylo vzhledem ke korejskému původu interpretky příznačné. Jiří Pazour zvolil pro svou hudební kreaci téma české lidové písně Ach synku, synku.

Ann Park Rose a Jiří Pazour (zdroj Most přes oceán)
Ann Park Rose a Jiří Pazour (zdroj Most přes oceán)

Dále zazněly v sólových i duových improvizacích variace na Largo z Novosvětské symfonie Antonína Dvořáka, zpracování skladeb Rapsodie v modrém a Američan v Paříži George Gershwina, zazněly též písně Jaroslava Ježka a Harolda Arlena a řada dalších skladeb. Přibližně od poloviny programu oba umělci tvořili společně na dva klavíry hudební imprese na témata, která jim zadalo publikum. Posluchači si pro oba tvůrce vymysleli velmi zajímavé náměty a tak během večera zazněla hudební ztvárnění témat Dva roky dovolené, Narození dítěte, Příčina a následek, Seznámení s manželem a Odvaha ke změně.

V závěru koncertu bylo slavnostně pokřtěno stejnojmenné CD, které oba protagonisté natočili v USA. CD pokřtila malířka Olga Volfová, která byla v roce 2017 osobně přítomna na natáčení CD v americké Fredonii ve státě New York. Koncert se setkal s velkým ohlasem a nadšené publikum oba účinkující odměnilo dlouhotrvajícím potleskem, který vyústil ve dvojitou standing ovation.

Další dva koncerty projektu Most přes oceán se konaly ve čtvrtek 26. srpna v brněnském Sále Milosrdných bratří a v neděli 29. srpna v olomoucké Redutě. I když program všech tří koncertů byl podobný, každý večer zněla hudba nová, původní, podle momentální nálady a inspirace tvůrců i publika. Ve všech třech městech se oba umělci dočkali od publika mimořádně vřelého přijetí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments