Naposledy na jevišti Národního divadla. “Zlatá kaplička” se loučí s barytonistou René Tučkem

Lidé se dnes v pražském Národním divadle mohou naposledy rozloučit s významným českým operním pěvcem a pedagogem René Tučkem, který zemřel v sobotu 26. srpna ve věku jedenaosmdesáti let. Pietní akt je naplánován od 11 hodin na jevišti divadla, divadlo se pro veřejnost otevře o půl hodiny dříve.

W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

Barytonista René Tuček ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. Před pěti lety obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Ve velkých rolích se představil v brněnské opeře i pražském Národním divadle, kde se v roce 1970 uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním nastudování Vojny a míru.

René Tuček se narodil 8. ledna 1936 v Praze. Kvůli kádrovému profilu nesměl po válce studovat na středních školách, proto se v Sokolově vyučil horníkem a do osmnácti let fáral. Díky soukromému studiu zpěvu absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery, působil také v opeře v Českých Budějovicích a od roku 1960 v Brně.

G. Bizet: Carmen – René Tuček (Escamillo) – ND Brno 1962 (foto archiv ND Brno)

René Tuček se často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na Hudební akademii múzických umění v Praze, věnoval se i talentovaným dětem. Na pražské akademii vychoval řadu úspěšných pěvců, mezi jeho žáky patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weissová či Anna Klamo. V roce 2001 byl jmenován profesorem.

V souvislosti se zprávou o úmrtí předního českého barytonisty Reného Tučka přinesla Opera Plus jeho zevrubný portrét, který najdete zde.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na