Naposledy na jevišti Národního divadla. “Zlatá kaplička” se loučí s barytonistou René Tučkem

Lidé se dnes v pražském Národním divadle mohou naposledy rozloučit s významným českým operním pěvcem a pedagogem René Tučkem, který zemřel v sobotu 26. srpna ve věku jedenaosmdesáti let. Pietní akt je naplánován od 11 hodin na jevišti divadla, divadlo se pro veřejnost otevře o půl hodiny dříve.

W. A. Mozart: Figarova svatba – René Tuček (Almaviva) – ND Praha (foto archiv ND/Jaromír Svoboda)

Barytonista René Tuček ztvárnil řadu velkých rolí, mimo jiné Mefista, Figara či Escamilla. Před pěti lety obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství. Ve velkých rolích se představil v brněnské opeře i pražském Národním divadle, kde se v roce 1970 uvedl jako Andrej Bolkonskij v legendárním nastudování Vojny a míru.

René Tuček se narodil 8. ledna 1936 v Praze. Kvůli kádrovému profilu nesměl po válce studovat na středních školách, proto se v Sokolově vyučil horníkem a do osmnácti let fáral. Díky soukromému studiu zpěvu absolvoval úspěšně konkurz do sboru plzeňské opery, působil také v opeře v Českých Budějovicích a od roku 1960 v Brně.

G. Bizet: Carmen – René Tuček (Escamillo) – ND Brno 1962 (foto archiv ND Brno)

René Tuček se často objevoval v televizi a dlouhá léta působil jako pedagog na Hudební akademii múzických umění v Praze, věnoval se i talentovaným dětem. Na pražské akademii vychoval řadu úspěšných pěvců, mezi jeho žáky patří například Alžběta Poláčková, Richard Haan, Josef Moravec, Jiří Hájek, Pavel Vančura, Eliška Weissová či Anna Klamo. V roce 2001 byl jmenován profesorem.

V souvislosti se zprávou o úmrtí předního českého barytonisty Reného Tučka přinesla Opera Plus jeho zevrubný portrét, který najdete zde.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat