Poprask v Národním divadle: Ondřej Černý byl odvolán, místo něj nastupuje náměstek Martin Sankot z ministerstva

  1. 1
  2. 2

Odvolanému řediteli ministerstvo vyčítá, že situace uvnitř Národního divadla není příznivá a že transformace stagnuje. Černý svoje odvolání označil za bezprecedentní aroganci moci a zkritizoval nekompetentnost svého nástupce.

Aktualizováno 

Ministerstvo kultury v pátek nečekaně odvolalo ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Jako první to oznámil mluvčí Činohry ND Tomáš Staněk, s tím, že  odvolací dokument řediteli Černému doručili úředníci Ministerstva kultury, bez uvedení důvodů odvolání. Teprve hodinu poté odvolání Černého ohlásilo Ministerstvo kultury v tiskové zprávě.    Národní divadlo vydalo bezprostředně po odvolání Černého následující prohlášení: “V pátečních dopoledních hodinách došlo k odvolání ředitele Národního divadla PhDr. Ondřeje Černého. Odvolací dokument byl doručen bez udání důvodu úředníky Ministerstva kultury ČR.” Kdo bude řízením Národního divadla místo Černého pověřen v dopise nebylo uvedeno. Ministerstvo kultury poté dnes krátce po poledni zveřejnilo tiskovou zprávu, podle které “stávající situace v Národním divadle bohužel svědčí o tom, že dosavadními transformačními kroky nebylo plně dosaženo synergických efektů”. Ministerstvo ve zprávě dále uvádí, že po několika analýzách provedených v divadle dospělo na základě zjištěných skutečností k závěru, že “situace uvnitř instituce není příznivá”. Dále se v tiskové zprávě ministerstva píše: “Základním nedostatkem jsou chybně nastavené řídící a provozní procesy, což se kromě ekonomické nestability odráží především v nejistotě a v demotivací zaměstnanců a uměleckých pracovníků Národního divadla a Státní opery Praha.”

Ministryně kultury Alena Hanáková odpoledne jako další z důvodů odvolání Ondřeje Černého uvedla stagnaci v transformaci divadla, ke kterému ministerstvo od letošního roku připojilo Státní operu Praha. Ministerstvo se proto prý rozhodlo situaci v Národním divadle urychleně stabilizovat a řízením divadla tak pověřilo ekonomického náměstka Ministerstva kultury Martina Sankota, který má Národní divadlo řídit do doby jmenování nového ředitele.Ministerstvo současně vyhlašuje “uzavřené výběrové řízení” na nového ředitele Národního divadla v Praze, v němž mají být osloveny předem vytipované osobnosti. Celé oficiální vyjádření Ministerstva kultury k situaci v Národním divadle najdete zdeTeď už bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý, jehož mandát měl vypršet za půl roku, považuje svoje dnešní odvolání za zcela bezprecedentní krok. “Jde o čistou aroganci moci”, uvedl odpoledne na narychlo svolaném setkání s novináři. Důvody, které ministerstvo v souvislosti s jeho odvoláním uvádí, jsou podle něj zástupné. “Národní divadlo za 130 let svojí existence přežilo různé pohromy včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí”, řekl Černý o svém nástupci, náměstkovi ministryně kultury Sankotovi. “Náměstek Sankot s námi komunikoval pouze příkazy. Zakázal mi komunikovat s médii, chtěl mi zakázat jmenování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka, zasahoval do našich dramaturgických plánů. Bez znalosti toho, jak funguje divadelní instituce v čase,” vysvětlil Černý. “S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky,” doplnil. Ani dnes, v den odvolání jej ministryně prý nekontaktovala.

Za Ondřeje Černého se dnes postavili šéfové všech uměleckých souborů Národního divadla. “Pokud se umělci cítí demotivováni, tak jedině kvůli ministerstvu, které se k Národnímu divadlu chová jako k onuci, která není hodna důstojné komunikace,” řekl šéf baletu Petr Zuska. “Takovým způsobem odvolat ředitele Národního divadla lze jen v případě, že jde ruku v ruce s podáním žaloby. Pokud tomu tak není, je to nepřijatelné. Negativně to ovlivňuje celou společnost,” uvedl šéf činohry Michal Dočekal. O dehonestaci Černého píše ve svém otevřeném dopise ministryni také děkan DAMU Jan Hančil. Podle něj se tímto způsobem odvolávají pouze “osoby podezřelé z majetkové trestné činnosti nebo v případě opravdu závažných manažerských selhání”. Celý text otevřeného dopisu děkana DAMU ministryni kultury najdete zde.Dnešnímu odvolání Ondřeje Černého z čela Národního divadla předcházel otevřený dopis na adresu ministryně kultury Aleny Hanákové, v němž vedení divadla ministryni požádalo, aby zahájila proces výběru jeho nového ředitele. Vedení divadla vyjádřilo znepokojení nad tím, že ačkoliv mandát současného ředitele Ondřeje Černého měl skončit v březnu 2013, dosud není zřejmé, kdo po něm vedení divadla převezme. Pod dopisem je podepsáno jedenáct představitelů Národního divadla. Upozorňují ministryni, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu. V dopise varují před “nestandardními a nekoncepčními kroky” při výběru nového ředitele, protože by mohly být “destruktivní” a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.

Podle signatářů dopisu musí ředitel Národního divadla  zvládnout provoz instituce jako manažer i jako divadelník, který je schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů. “Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic,” píše se v dopise. Dopis podepsali teď již odvolaný ředitel Černý a dále mimo jiné i umělecký šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal, šéf opery Rocc, ředitelé Nové scény a Laterny magiky a administrativní, provozní, finanční a marketingoví ředitelé divadla. Celý text dnešního dopisu vedení Národního divadla, adresovaný ministryni kultury Aleně Hanákové, najdete zde

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


11
Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment
10 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Milly

Je dobré si přečíst články, kde pan Černý dehonestoval Radima Dolanského a reakce pár dobráků, neznalých situace,kteří přispěchali s také “názorem”. Ukázalo se však, že spojení SOP s ND bylo nesmyslem po všech stránkách a kdyby tenkrát pan Černý vyslyšel Dolanského, aby důrazně nesouhlasil se spojením, mohl být možná dále ředitelem ND. Dolanského to stálo místo, Černý se ochotně a ve všem podřídil Besserovi a Zdráhalovi a naivně se domníval , že “jej potřebují”. A k čemu? Aby udělal špinavou práci, nechal vyhodit z SOP desítky zaměstnanců a aby byl posléze sám vyhozen. Svévolné jmenování – bez konkurzů – nekompetentních… Číst vice »

Martin Kovar

To se zas ministerstvo předvedlo! Nový ředitel má opravdu vynikající kvalifikaci pro zastávání takového postu. Napadá mě: když má zkušenosti z oblasti realit, aby nakonec ještě nechtěl historickou budovu ND prodat…:))

daniel

Mě spíš udivuje, že takový nanicovatý ouřada, jak se po celou dobu projevoval pan Černý, vůbec kdy byl JMENOVÁN ředitelem ND, ne že byl odvolán. Jeho fungování kolem “transformace” SOP a ND bylo tak trapně slouhovské, že nechápu, proč se za něho někdo vůbec bije. Opravdu šéfům činohry, baletu a opery nevadí, že měli ředitele typu “paní, nesu vám psaní”?

Ares

Nesouhlasím se způsobem, jakým byl odvolán, ale dalo by se říci, že posloužil dobře a do jámy, kterou pomáhal kopat, sám spadl. Rozhodně v procesu slučování nepoužíval čestných prostředků a nyní se jich dožaduje? Dobře mu tak!!!

gustav

Pan Černý byl po dobu své funkce v ND žábou na prameni. Za jeho působení jsem vůbec nezaznamenal nějaký posun alespoň k evropskému renomé. A s odchodem T. Netopila už se ani něco podobného očekávat nedá. Místo toho se zcela poskocky věnoval spojováním ND s SOP za ministra Bessera. Jestli ministryně píše o demotivaci zaměstnanců, tak má pravdu. Stačí se zeptat nějakého ze zaměstnanců bývalé SOP a možná přečíst pár článků staršího data, kde se jeho jméno vyskytuje. Rozhodně chválu nepějí. A pokud si stěžuje, že s ním ministerstvo nekomunikovalo, není tak náhodou schopností dobrého manažera zaujmout a najít společnou… Číst vice »

V.T. Slajer

Tak tam to vase slavne ministerstvo kultury s jeste ‘slavnejsi’ ministryni v cele opravuje chybu dalsi chybou. Muze to byt jeste horsi? Asi jedine kdyz by se rozhodli ND privatizovat a prodat je Vietnamcum. To je pocteni k patecni veceri. Nicmene dekuji OP za okamzite zverejneni a nezaujatost.

im

Chyba byla jmenovat pana Černého ředitelem ND, nevykonal tam nic užitečného. V jistém smyslu se dá říct, že Vietnamcům ND už dávno střelil on.

Michaela

Verejne vyhodit nekoho z tak verejneho mista se da pochopit a opravnit v pripade financniho podvodu, nebo zavrazdenim baletky. Znam Ondreje pres 20 let a jsem si jista, ze ani jednim ani druhym neni vinnen. Jestlize neschopne ministerstvo proti nemu (neschopnemu?) neco melo, urcite vy se VUBEC NIC NESTALO kdyby nechalo vyprset lhutu jeho zamestnani. Verejne pocernit nekoho bez konkretniho VAZNEHO obzalovani ukazuje obvinitele jako padoucha, ktery nic tim neziska, ale profesionalne znici dobreho cloveka. Hanba nekulturnimu ministerstvu.

Ares

Berte to tak, že jak v rámci transformace vyhazoval lidi ze SOP, tak byl pro tutéž transformaci odvolán. Jestliže tehdy to bylo vpořádku, proč ne teď?

miron

Jak jsem sledoval kauzu “Transformace”, dehonestoval se sám. Před 5 lety tvrdil, že otázka postavení ND a SO je významná a musí se řešit. Buď na nic nepřišel, a radostně se ujal iniciativy ministerstva, nebo to vyšlo z jeho hlavy. Obojí je smutné, ale určitě se zapsal nesmazatelně do dějin ND.

Barbar.ka

Nechci se pouštět do debat, zda měl nebo neměl bý p. Černý z místa ředitel vyhozen, ale spíš jde o to, jak to udělali a kdy to udělali. Vyhodit ředitele divadle na začátku sezóny jasně vypovídá o naprostém amaterismu a nezájmu o kulturu jako takovou a to mne dost děsí. Chápu zášť bývalých zaměstnanců Státní opery, ale nechápu jejich krátkozrakost, když se z vyhazovu p. Černého radují. Nové příspěvkové organizace vznikat nesmějí, Státní opera už neexistuje, takže znovu nemůže vzniknout.Pokud nezůstanou bývalí zaměstnanci SO pod ND, tak si neumím představit, že o svá místa nepřijdou úplně. V zákulisí se hovoří… Číst vice »