Poprask v Národním divadle: Ondřej Černý byl odvolán, místo něj nastupuje náměstek Martin Sankot z ministerstva

Odvolanému řediteli ministerstvo vyčítá, že situace uvnitř Národního divadla není příznivá a že transformace stagnuje. Černý svoje odvolání označil za bezprecedentní aroganci moci a zkritizoval nekompetentnost svého nástupce.

Aktualizováno 

Ministerstvo kultury v pátek nečekaně odvolalo ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Jako první to oznámil mluvčí Činohry ND Tomáš Staněk, s tím, že  odvolací dokument řediteli Černému doručili úředníci Ministerstva kultury, bez uvedení důvodů odvolání. Teprve hodinu poté odvolání Černého ohlásilo Ministerstvo kultury v tiskové zprávě.    Národní divadlo vydalo bezprostředně po odvolání Černého následující prohlášení: “V pátečních dopoledních hodinách došlo k odvolání ředitele Národního divadla PhDr. Ondřeje Černého. Odvolací dokument byl doručen bez udání důvodu úředníky Ministerstva kultury ČR.” Kdo bude řízením Národního divadla místo Černého pověřen v dopise nebylo uvedeno. Ministerstvo kultury poté dnes krátce po poledni zveřejnilo tiskovou zprávu, podle které “stávající situace v Národním divadle bohužel svědčí o tom, že dosavadními transformačními kroky nebylo plně dosaženo synergických efektů”. Ministerstvo ve zprávě dále uvádí, že po několika analýzách provedených v divadle dospělo na základě zjištěných skutečností k závěru, že “situace uvnitř instituce není příznivá”. Dále se v tiskové zprávě ministerstva píše: “Základním nedostatkem jsou chybně nastavené řídící a provozní procesy, což se kromě ekonomické nestability odráží především v nejistotě a v demotivací zaměstnanců a uměleckých pracovníků Národního divadla a Státní opery Praha.”

Ministryně kultury Alena Hanáková odpoledne jako další z důvodů odvolání Ondřeje Černého uvedla stagnaci v transformaci divadla, ke kterému ministerstvo od letošního roku připojilo Státní operu Praha. Ministerstvo se proto prý rozhodlo situaci v Národním divadle urychleně stabilizovat a řízením divadla tak pověřilo ekonomického náměstka Ministerstva kultury Martina Sankota, který má Národní divadlo řídit do doby jmenování nového ředitele.Ministerstvo současně vyhlašuje “uzavřené výběrové řízení” na nového ředitele Národního divadla v Praze, v němž mají být osloveny předem vytipované osobnosti. Celé oficiální vyjádření Ministerstva kultury k situaci v Národním divadle najdete zdeTeď už bývalý ředitel Národního divadla Ondřej Černý, jehož mandát měl vypršet za půl roku, považuje svoje dnešní odvolání za zcela bezprecedentní krok. “Jde o čistou aroganci moci”, uvedl odpoledne na narychlo svolaném setkání s novináři. Důvody, které ministerstvo v souvislosti s jeho odvoláním uvádí, jsou podle něj zástupné. “Národní divadlo za 130 let svojí existence přežilo různé pohromy včetně požáru. Snad přežije i vedení člověkem, který prohlásil, že v divadle byl párkrát v životě a že divadlu vůbec nerozumí”, řekl Černý o svém nástupci, náměstkovi ministryně kultury Sankotovi. “Náměstek Sankot s námi komunikoval pouze příkazy. Zakázal mi komunikovat s médii, chtěl mi zakázat jmenování šéfdirigenta Jaroslava Kyzlinka, zasahoval do našich dramaturgických plánů. Bez znalosti toho, jak funguje divadelní instituce v čase,” vysvětlil Černý. “S paní ministryní jsem v posledních měsících komunikoval poměrně často, během té komunikace nebyly vzneseny vůči mé práci vůbec žádné námitky,” doplnil. Ani dnes, v den odvolání jej ministryně prý nekontaktovala.

Za Ondřeje Černého se dnes postavili šéfové všech uměleckých souborů Národního divadla. “Pokud se umělci cítí demotivováni, tak jedině kvůli ministerstvu, které se k Národnímu divadlu chová jako k onuci, která není hodna důstojné komunikace,” řekl šéf baletu Petr Zuska. “Takovým způsobem odvolat ředitele Národního divadla lze jen v případě, že jde ruku v ruce s podáním žaloby. Pokud tomu tak není, je to nepřijatelné. Negativně to ovlivňuje celou společnost,” uvedl šéf činohry Michal Dočekal. O dehonestaci Černého píše ve svém otevřeném dopise ministryni také děkan DAMU Jan Hančil. Podle něj se tímto způsobem odvolávají pouze “osoby podezřelé z majetkové trestné činnosti nebo v případě opravdu závažných manažerských selhání”. Celý text otevřeného dopisu děkana DAMU ministryni kultury najdete zde.Dnešnímu odvolání Ondřeje Černého z čela Národního divadla předcházel otevřený dopis na adresu ministryně kultury Aleny Hanákové, v němž vedení divadla ministryni požádalo, aby zahájila proces výběru jeho nového ředitele. Vedení divadla vyjádřilo znepokojení nad tím, že ačkoliv mandát současného ředitele Ondřeje Černého měl skončit v březnu 2013, dosud není zřejmé, kdo po něm vedení divadla převezme. Pod dopisem je podepsáno jedenáct představitelů Národního divadla. Upozorňují ministryni, že srovnatelné evropské divadelní scény znají jméno budoucího ředitele nejméně dva roky dopředu. V dopise varují před “nestandardními a nekoncepčními kroky” při výběru nového ředitele, protože by mohly být “destruktivní” a ohrozit stabilitu a posléze i prestiž Národního divadla.

Podle signatářů dopisu musí ředitel Národního divadla  zvládnout provoz instituce jako manažer i jako divadelník, který je schopen sladit zájmy všech uměleckých souborů. “Dále musí jít o osobnost s potřebným morálním kreditem a přehledem v problematice současného divadla. V neposlední řadě je ředitel tváří Národního divadla, reprezentantem a strážcem jeho hodnot a tradic,” píše se v dopise. Dopis podepsali teď již odvolaný ředitel Černý a dále mimo jiné i umělecký šéf baletu Petr Zuska, šéf činohry Michal Dočekal, šéf opery Rocc, ředitelé Nové scény a Laterny magiky a administrativní, provozní, finanční a marketingoví ředitelé divadla. Celý text dnešního dopisu vedení Národního divadla, adresovaný ministryni kultury Aleně Hanákové, najdete zde

***
Kdo je Martin Sankot 

Pětačtyřicetiletý Sankot je inženýrem ekonomie, na Technické univerzitě v Ostravě získal titul Ph.D. Až do doby, kdy přišel na ministerstvo kultury, neměl se státní správou nebo s kulturními institucemi žádné zkušenosti. Působil v byznysu, od roku 2000 se jeho jméno objevilo ve statutárních orgánech více než deseti investičních společností v oblasti financí nebo realit, v některých z nich měl také majetkovou účast. Byl například generálním ředitelem ČP invest, zakládal českou pobočku pojišťovny Aegon nebo vedl investiční fond Realtia, který chtěl koupit a pronajímat smíchovský Palác Anděl.

(Zdroj CV a foto Martina Sankota:  Česká pozice – www.ceskapozice.cz)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments