Divadla zblízka: Národní divadlo opery a baletu Tarase Ševčenka v Kyjevě

  1. 1
  2. 2

Pokud vstoupíme dovnitř do interiérů ve stylu takzvané vídeňské moderny a po jednom ze dvou bočních zdobených schodišť vystoupáme na úroveň prvního pořadí, nenalezneme klasický velký foyer, ale širokou polokruhovou dvoupatrovou galerii kolem hledištní podkovy. Široké podkovovité hlediště pro asi tisíc tři sta šedesát diváků má čtyři pořadí. Je bohatě zdobené a laděné do zlatové barvy, vhodně spojené s červeným plyšem sedadel, madel a pažení obložení balkonů a galerie. Na galerii je umístěno osm sloupů podpírajících plochý strop, který je ozdoben pozlacenými plastikami. Zajímavé je, že na něm a nikde jinde v celém interiéru divadla nejsou barevné fresky nebo obrazy. Pěkné je třeba to, že dvoje nové varhany, umístěné nahoře nad portálovými lóžemi, jsou výrobky české firmy Rieger-Kloss z Krnova.

Bohužel nemohu poskytnout posouzení hlasové akustiky divadla. Při naší návštěvě Čajkovského baletu zněl orchestr (do velkého orchestřiště se vejde až sto hudebníků) v prostoru galerie velmi plasticky. V klasické a výpravné inscenaci tohoto díla zaujal v titulní roli Čech Jan Váňa. Tento vynikající vysoký tanečník je jedním ze tří prvních sólistů (primabalerín je osm) skoro stopadesátičlenného baletního souboru. Když jsem s ním mluvil v Praze během jeho hostování ve Státní opeře, mimo jiné mně sdělil, že má v Kyjevě vynikající pracovní podmínky, jaké by u nás zdaleka neměl. A když už jsem u slavných baletních sólistů, musím připomenout ukrajinskou rodačku, slavnou Svetlanu Zacharovu, která se představila před čtyřmi léty u nás v roli Giselle. Baletních titulů má zdejší soubor na programu přes třicet.

Celkově má divadlo ,,na skladě“ osmdesát inscenací včetně operních. V nadcházející 149. sezoně se bude hrát padesát různých oper a baletů. Operní soubor má šedesát sólistů, sbor má sto dvacet členů. V orchestru je pod šesti dirigenty sto padesát muzikantů. Na programu jsou také díla současných ukrajinských skladatelů, balety od Jevhena Stankoviče, Konstantina Dankoviče, Myhaila Skorulského a opery Myroslava Skoryka Mojžíš nebo historická opera Jaroslav Moudrý, kterou složil Georgij Mayboroda. Myslím, že hudební a kulturní život ukrajinské metropole je patřičně bohatý a v samotném městě je též řada zajímavých historických památek, které stojí za prohlídku.

www.opera.com.ua

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat