NDM je jediným divadlem na světě, které bude mít na repertoáru operu Bouře!

Do Ostravy se Fibichova Bouře vrací po šedesáti devíti (!) letech a na česká jeviště po čtyřiceti sedmi (!) letech (poslední inscenace u nás byla v roce 1969 v pražském Národním divadle). V roce 2007 se konalo zatím poslední uvedení tohoto díla v německém Bielefeldu. NDM je tedy v tuto chvíli jediným divadlem na světě, kde budou moci diváci tuto nádhernou operu opět vidět na jevišti! Pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry na libreto-báseň Jaroslava Vrchlického patří k vrcholům českého hudebního pozdního romantismu.

Bouře v sobě ukrývá životní příběh renesančního muže – vzdělance Prospera, bývalého milánského vévody, který žije na magickém ostrově obklopen svými ezoterickými knihami; skrývá ale i příběh Shakespeara, geniálního dramatika, který se touto romancí loučí s uměleckým světem. „Kouzelná, zvláštním způsobem po ostrově rozptýlená hudba je ve Fibichově opeře nabita příznačnými motivy, ariosy a wagnerovským sprechgesangem. V Ostravě byla opera uvedena dvakrát (1928 a 1947), nyní se zaskví jako bouře myšlenkových pochodů, a to v prozářené poloprůsvitné scéně Davida Baziky s vtisknutou šifrou Leonarda da Vinciho,“ uvádí dramaturgyně Eva Mikulášková.

Nastudování Bouře je zároveň druhým příspěvkem souboru opery Národního divadla moravskoslezského do společného projektu ostravské kulturní scény Shakespeare Ostrava 2016 oslavujícího čtyřsté výročí úmrtí velkého dramatika. Po francouzské lyrické opeře Hamlet skladatele Ambroise Thomase přichází soubor s operním zpracováním Shakespearova díla od českého skladatele 2. poloviny 19. století Zdeňka Fibicha.

„Jsem moc rád, že se na jedné ze shakespearovských inscenací mohu podílet jako tvůrce. Toto pozoruhodné operní zpracování poslední Shakespearovy stejnojmenné hry Bouře (The Tempest) na libreto Jaroslava Vrchlického v Ostravě zaznělo naposledy před šedesáti devíti lety! Od 1. 12. 2016 se vrátí na našem jevišti opět k životu. Ano, přivést opět k životu tento pozoruhodný klenot českého hudebního pozdního romantismu a jeho podmanivé poezie je velká výzva, odpovědnost a hlavně radost,“ říká ředitel NDM a režisér inscenace Jiří Nekvasil.

Bouře patří k tak zvaným Shakespearovým romancím – pozdním hrám autora kombinujícím pohádkové a fantaskní motivy s alegorií života a cestami poznání. Cestami vedoucími ke smíření se světem a okolím, nalezení klidu v sobě. Jsou to světy plné fantazie, příběhů, mnohdy neuvěřitelných, přes které se nám vyjevuje prostřednictvím scénické básně a magického světa divadla pravda života. „Shakespearovy romance jsou mi velmi blízké a věřím, že tak jako pro mě a všechny, kteří inscenaci v těchto chvílích připravujeme, bude i pro diváky Fibichovo operní zpracování krásným setkáním,“ dodává Nekvasil.

Hudebního nastudování se ujal mladý dirigent Marek Šedivý. V hlavních rolích se divákům představí Richard Haan / Aleš Jenis (Prospero), Alžběta Poláčková / Barbora Řeřichová (Miranda), Luciano Mastro / Martin Šrejma (Fernando), Jevhen Šokalo / František Zahradníček (Kaliban), Milena Arsovska / Olga Jelínková (Ariel) a mnozí další, a to v kostýmech Márie Fulkové.

Premiéry opery Bouře se konají 1. a 3. prosince v 18.30 hodin v Divadle Antonína Dvořáka.

Opera je nastudována bez jediného škrtu v českém originále s českými titulky.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]