Nebudeme čekat na spásného supermanažera. Pardubice ruší Kulturní centrum

Město Pardubice do konce roku ukončí činnost Kulturního centra, které spravuje osm organizací a pořádá různé akce. V posledních letech má organizace problémy s účetnictvím i fluktuací zaměstnanců a opakovaně mění ředitele. Nový koncept organizace kultury město spustí od ledna příštího roku. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jakub Rychtecký (ČSSD).

“Veškeré činnosti, které centrum vykonává, tak s nimi počítáme i nadále,” uvedl Rychtecký. Galerie, divadlo či kulturní domy se rušit nebudou.

Podle závěrů externího auditu chybí organizaci s ročním rozpočtem 18 milionů korun ročně špičkový manažer. Město navíc při posledním výběrovém řízení vhodného kandidáta nenašlo. “Nebudeme z pozice zřizovatele přešlapovat na místě, už i s ohledem na zaměstnance této organizace, a čekat na nějakého spásného supermanažera,” uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký.

V září náměstek předloží zastupitelům dvě varianty restrukturalizačního plánu kulturních organizací ve městě. Vznikne jedna zastřešující organizace či více menších, podrobnosti zatím uvádět nechtěl. Nový model začne fungovat od ledna příštího roku.

“Zavedením nového modelu řízení bude zajištěno pokračování stávajících služeb pro občany města v oblasti kultury, vzdělávání, cestovního ruchu a informačních služeb. Chceme však dosáhnout efektivnějšího a průhlednějšího hospodaření spolu s posílením kontrolní role města,” řekl náměstek.

Kulturní centrum Pardubice je příspěvkovou organizací města. Spadá pod něj Kulturní dům Dubina, Kulturní dům Hronovická, poradenská společnost Europe Direct, Turistické a informační centrum, Divadlo 29, Galerie města Pardubice, Zelená brána, galerie Mázhaus, oddělení cestovního ruchu a produkce větších a menších akcí.

Kulturní dům Hronovická Pardubice (zdroj kcpardubice.cz)

Kulturní centrum provázejí skandály. Jeho dlouholetá ředitelka Romana Vojířová rezignovala v říjnu 2014 poté, co ji začala vyšetřovat policie pro podezření ze zpronevěry. Loni v září ji a jejího náměstka Michala Straška pardubický soud nepravomocně odsoudil k podmíněným trestům. Podle spisu prostřednictvím faktur za fiktivní práce získali v letech 2010 až 2014 zhruba 1,24 milionu korun.

Vedení Pardubic následně odvolalo další ředitelku Markétu Ondrouškovou, která do funkce nastoupila loni v březnu. Důvodem byly podle města chyby v řízení a hospodaření organizace a v personální oblasti i ve spolupráci se zřizovatelem, městem Pardubice.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]