Nechce se mi honit se za kariérou. Ptali jste se Martina Gurbaľa

  1. 1
  2. 2

Ani ne. Nějak mi Ostrava přirostla k srdci, jsem tady spokojený. Možná i proto, že pocházím z malého městečka na východě Slovenska, je pro mě Ostrava co do velikosti největší město, ve kterém jsem ochotný žít…:-) Měl jsem v průběhu let několik nabídek, ať už do Brna nebo do Prahy, ale pokaždé jsem je po zvážení nakonec odmítl. Co se týče kariéry, nemám nějaké velké ambice, možná jsem moc líný, ale nechce se mi honit se za kariérou, užívám si spokojený život takový, jaký vedu…:-)

Dobrý den, prý pocházíte z rodiny, kde i další vaši sourozenci studovali zpěv. Prozradíte víc o prostředí, v němž jste vyrůstal, a o tom, kdo vás ke zpívání přivedl a proč jste se rozhodl právě pro operu? Děkuji. (Anna Žižková)

V naší rodině převažovali kantoři nebo muzikanti, k mojí profesi mě asi nejvíc přivedla teta, která u nás vedla chrámový sbor a zhruba v nějakých dvanácti letech mě do něho přivedla. Začalo mě to docela bavit, po mutaci mi dávala zpívat i různá sóla. Pak asi v patnácti mě slyšela zpívat přítelkyně rodičů, bývalá paní ředitelka Základní umělecké školy u nás v Lipanoch, a začala rodiče přesvědčovat, že bych měl rozhodně zkusit konzervatoř. Mně to v těch patnácti bylo celkem jedno, chodil jsem na gymnázium a řekl jsem si, že se na konzervatoři nebudu muset moc učit, takže jsem byl taky pro:-) To jsem ale netušil, že se nakonec budu učit různé role celý život:-)

Na konzervatoři jsem měl štěstí, že se mě ujala paní Ľudmila Šomorjaiová, která si myslím, že mi dala dobrý technický základ, navíc její manžel byl výborný basista, který mi taky občas pomohl a ukázal mi, jak to či ono místo či árie má vypadat. Pak už to šlo rychle, povedlo se mi vyhrát pár pěveckých soutěží a ve čtvrtém ročníku konzervatoře už jsem ve Štátnom divadle Košice nastudoval roli Krále v Aidě. Mladší sourozenci už pokračovali v mých šlépějích.

Za čtenáře Opery Plus děkujeme za odpovědi!

Martin Gurbaľ (zdroj archiv M. Gurbaľa)

 

VIZITKA:
Martin Gurbaľ (*1974) pochází ze Slovenska. Zpěv vystudoval na konzervatoři v Košicích ve třídě prof. Ľudmily Šomorjaiové (1991-1997). S úspěchem se zúčastnil několika pěveckých soutěží, stal se mimo jiné absolutním vítězem Mezinárodní soutěže Antonína Dvořáka v Karlových Varech (1996), získal 2. cenu v soutěži Mikuláše Schneidera-Trnavského a v soutěži Lucie Popp v Bratislavě.

V letech 1995-2001 byl sólistou opery v Košicích a od roku 2001 je sólistou Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Pravidelně hostuje v Národním divadle v Brně, Slovenském národním divadle, v Českých Budějovicích, Olomouci, Opavě, v Krakově a dalších.

Na svém repertoáru má základní role svého oboru, mezi které patří mimo jiné Mozartův Sarastro (Kouzelná flétna), Bartolo (Figarova svatba), Guglielmo a Don Alfonso (Così fan tutte), Donizettiho Don Pasquale, Verdiho Zachariáš (Nabucco), Král a Ramfis (Aida), Gounodův Mefistofeles (Faust), Čajkovského Gremin (Evžen Oněgin), z českého repertoáru Smetanův Kecal (Prodaná nevěsta) a Kmet (Braniboři v Čechách), Dvořákův Vodník (Rusalka), Janáčkův Revírník (Příhody lišky Bystroušky). V této sezoně Národního divadla moravskoslezského ztvární roli Maliny ve Smetanově Tajemství a Basilia v Rossiniho Lazebníku sevillském!!! (nové české přebásnění Jaromíra Nohavici).

Často vystupuje také jako koncertní pěvec, například v Dvořákových dílech Stabat Mater, Te Deum, Requiem, ve Verdiho Requiem, v Janáčkově Glagolské mši, v různých písňových cyklech romantických autorů i v méně známých dílech. Spolupracuje s filharmonickými orchestry v Bratislavě, Košicích, Krakově, Katowicích, Budapešti, s Pražskou komorní filharmonií a jinými.
(Zdroj: www.ndm.cz)

www.ndm.cz

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář