Nejočekávanější operní události roku 2018 v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3
Operní kukátko (127). Týden od 8. do 14. ledna 2018. V dnešním vydání najdete: Výročí tvůrců a děl. Co chystají nejzářivější sopránové a tenorové hvězdy současné opery. Nejsledovanější operní novinky roku 2018.


Kulatá operní výročí
Rok 2018 přináší sté výročí úmrtí francouzského skladatele Clauda Debussyho a sté výročí narození amerického skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina. České operní fanoušky by mělo oslovit stopadesáté výročí narození dramatika a libretisty Jaroslava Kvapila, tvůrce textové složky nesmrtelné Dvořákovy Rusalky.

Jaroslav Kvapil v roce 1897 (zdroj commons.wikimedia.org)

Výročí sta let od premiéry patří v roce 2018 například Schrekerově opeře Poznamenaní, Bartókově Hradu knížete Modrovouse, Pucciniho Triptychu, Stravinského Příběhu vojáka (který se bohužel v českých zemích ve scénickém tvaru provádí minimálně) a také Foersterově opeře Nepřemožení.


Co ale chystají světové operní divy?

Anna Netrebko vstoupí do inscenace Pucciniho Tosky na prknech Metropolitní opery a podle odhadů kritiků i poučených diváků vytvoří dramatičtější pól postavy slavné zpěvačky Florie Tosky než protagonistka premiéry Sonia Yoncheva (výběr prvních ohlasů na premiéru Tosky v Met jsme přinesli zde).

Anna Netrebko je také stále vypsána na tři představení Verdiho La traviaty v pařížské Opéra Bastille (21., 25. a 28. února 2018), kde její Violettu Valéry doplní Alfredo tenoristy Charlese Castronova a Otec Germont Plácida Dominga. Roli již nemá určitý čas v repertoáru, takže není jisté, zda jako tuberkulózní kurtizánu neuvidí diváci Marinu Rebeku, která zpívá pět prvních představení úspěšné inscenace převážně filmového režiséra Benoîta Jacquota. V londýnské Covent Garden a v berlínské Staatsoper Unter den Linden (nová inscenace) vystoupí Anna Netrebko jako Lady Macbeth. A letní festival v Baden-Badenu pozná její Adrianu Lecouvreur ze stejnojmenné Cileovy veristické opery. Mauriziem by zde měl být její choť, tenorista Yusif Eyvazov, který je i jedním z Macduffů z Verdiho Macbetha v Londýně.

Sonya Yoncheva dokáže překvapit různorodým repertoárem a nejinak tomu je i v roce 2018. Po ztlumenější Pucciniho Tosce vytvoří v Metropolitní opeře Verdiho Luisu Miller, kterou na začátku léta vymění za náročný koloraturní part Imogene z Belliniho málo uváděné opery Pirát v milánském Teatro alla Scala. A na letním festivalu v Salcburku pak ztvární part zcela jiného historického a hudebního světa – stane se proslulou antickou svůdnicí Poppeou v Monteverdiho Korunovaci Poppey ve scénickém nastudování Williama Christieho.

Pretty Yende pokračuje v koloraturním repertoáru. V lednu vstoupí do nové série Donizettiho Nápoje lásky v Metropolitní opeře, aby pak roli Adiny zopakovala na letním mnichovském festivalu. V březnu vytvoří roli Teresy v Berliozově velké opeře Benvenuto Cellini (kterým bude americký tenorista John Osborn) a pak bude jednou ze tří alternací Lucie di Lammermoor v Metropolitní opeře společně s Olgou Peretyatko-Mariotti a Jessicou Pratt.

Lotyšská sopranistka Kristīne Opolais, která původně měla být obsazena v newyorské Tosce, zopakuje jednu ze svých nejúspěšnějších rolí, Čo-čo-san z Pucciniho Madama Butterfly ve Vídeňské státní opeře v březnové sérii a také vejde na wagnerovskou hudební půdu rolí Elsy z Brabantu v nové inscenaci Lohengrina v Covent Garden v Londýně, kde jejím partnerem bude Klaus Florian Vogt v titulní roli.

Anja Harteros nepřidává debuty v rolích, ale soustředí se na své oblíbené verdiovské party (Amelie z Maškarního plesu v Mnichově, Paříži a Berlíně, Alžběta z Dona Carlose také v berlínské Deutsche Oper). Z veristických partů zopakuje Tosku v Drážďanech a pod taktovkou Christiana Thielemanna v nové inscenaci na Osterfestspiele Salzburg (pouze dvě představení). Vrcholem pak zřejmě bude její ztvárnění Elsy z Brabantu v nové bayreuthské inscenaci také s dirigentem Thielemannem.

Diana Damrau bude střídat ryze koloraturní party, jako jsou Donizettiho Lucia di Lammermoor a Maria Stuarda (Curych, Deutsche Oper Berlin), s Markétkou z Gounodova Fausta (Deutsche Oper Berlin). Vrátí se i jako Violetta Valéry z Verdiho La traviaty na mnichovskou letní operní přehlídku.

Maria Stuarda Gaetana Donizettiho bude teď v lednu nastudována i v Theater an der Wien, kde nešťastnou královnu bude zpívat Marlis Petersen. Ta ohlašuje ale i rozvernou Hannu Glawari v nové inscenaci klasické operety Franze Lehára Veselá vdova v Oper Frankfurt v květnu 2018.

Podstatně mění skladbu repertoáru i skvělá zpívající herečka Nadja Michael. Po Brünnhildě v Soumraku bohů v Karlsruhe se bude věnovat nejdramatičtějším straussovským partům – Salome v letní veronské aréně a před tím Elektře v Sao Carlu.

Další skvělá představitelka, Barbara Hannigan, nastupuje do další série Bergovy Lulu v Hamburku a pak opakuje svůj velmi úspěšný part v pařížském nastudování Poulencova operního monodramatu Lidský hlas. Na konci května je protagonistkou světové premiéry v Royal Opera House v Londýně v roli Královny v nové opeře George Benjamina Lessons in Love and Violence (Lekce lásky a násilí), která je inspirována alžbětinským dramatem i osudem homosexuálního krále Edvarda II. Po londýnské premiéře je představení přeneseno na Holland Festival v Amsterdamu ve stejném obsazení. Totožné historické události i Marlowovo drama Edward II. inspirovaly nedávno skladatele Andreu Lorenza Scartazziniho k vytvoření opery uváděné ve světové premiéře v Berlíně na počátku roku 2017. Benjaminova opera je libretisticky zpracována předním britským spisovatelem Martinem Crimpem.

Maria Agresta se poněkud nečekaně vrací k roli Liù z Pucciniho Turandot (Metropolitní opera v New Yorku a Lyric Opera Chicago) a zpívá především ve verdiovských partech na obou stranách oceánu (Trubadúr v Deutsche Oper Berlin a v Met, Alice Ford z Falstaffa v Berlíně a Luisa Miller v Curychu).

Dnes již takřka výhradně wagnerovská sopranistka Nina Stemme bude zpívat v kompletní tetralogii Brünnhildu v Mnichově (i na letní přehlídce) a Londýně. Part Kundry z Wagnerova Parsifala provede v Curychu, Berlíně i v Mnichově.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments