Nejočekávanější operní události roku 2018 v Operním kukátku

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Plácido Domingo hodlá intenzivně vystupovat nejen jako dirigent (Tosca v Covent Garden, Gounodova opera Romeo a Julie v Met a dokonce bayreuthské reprízy Valkýry). Na scéně hodlá vytvořit Otce Germonta (Opéra national de Paris, Wiener Staatsoper), stejně jako svou další oblíbenou verdiovskou roli Simona Boccanegry v Budapešti. V jiné otcovské roli, Millera ve Verdiho Luise Miller, vystoupí v Metropolitní opeře v březnu a dubnu 2018. Zopakuje si i svůj oblíbený part pokoušeného Athanaëla z Massenetovy opery Thaïs v nové produkci v Teatro Real v Madridu) a z francouzského repertoáru přidá i koncertní vystoupení v roli Zurgy na salcburském letním festivalu v Bizetových Lovcích perel.

Reklama

Rolando Villazón režíroval zcela nedávno Donizettiho Dona Pasqualeho v Düsseldorfu a pak nastuduje Netopýra v Deutsche Oper Berlin (premiéra 28. května 2018). Během první poloviny roku vystupuje v různorodých rolích: Lenský v Čajkovského Evženu Oněginovi ve Wiener Staatsoper, Pelleas v Debussyho opeře ve Staatsoper Unter den Linden a pak jako Papageno (!) v inscenaci Kouzelné flétny v Baden-Badenu.


Nejsledovanější operní novinky roku 2018
Vedle zmiňované nové opery George Benjamina Lessons in Love and Violence v inscenaci Royal Opera Covent Garden v Londýně je to bezesporu světová premiéra opery Erdbeben. Träume (Zemětřesení. Sny) nejúspěšnějšího současného skladatele z Japonska Toshia Hosokawy. Dílo vzniklo na objednávku stuttgartské opery a vybraný námět, Kleistova novela Zemětřesení v Chile, již byla několikráte zhudebněna. Zatím žádné z hudebních zpracování, včetně opery Jána Cikkera Rozsudok (v zahraničí Das Erdbeben in Chili), nedosáhlo trvalejšího místa v repertoáru. Inscenační tým, disponující prvořadými umělci, jako jsou dirigent Sylvain Cambreling nebo režisérský tým Jossi Wieler a Sergio Morabito, zjistí první reakce publika již při světové premiéře 1. července 2018.

Oper Stuttgart (zdroj commons.wikimedia.org/Xocolatl)

Renomovaný švýcarský skladatel Heinz Holliger uvede novou komorní operu Lunea v Curychu. Skladatel bude dílo sám dirigovat a režie se ujme Andreas Homoki. V obsazení figuruje Christian Gerhaher (Lenau) a Juliane Banse (Sophie von Löwenthal). A jak je ze jmen operních postav patrné, libreto se zabývá tragickými osudy romantického básníka Lenaua a jeho beznadějné lásky k manželce přítele. Premiéra již 4. března 2018.

Opernhaus Zürich (zdroj commons.wikimedia.org / foto © Roland Fischer)

Na objednávku nadace hamburské opery vznikla i další životopisná opera. Německý skladatel Peter Ruzicka se v opeře Benjamin bude zabývat obdobně tragickým osudem německého filozofa židovského původu Waltera Benjamina, osobnosti silně ovlivněné marxismem. Po nástupu nacismu k moci tento myslitel podnikl strastiplnou cestu na útěku Evropou, aby svůj život ukončil v beznaději sebevraždou ve španělském přístavu, kde marně čekal na uprchlickou loď do USA. V opeře na skladatelův text (a Peter Ruzicka bude i dirigentem premiérového uvedení) vystupují i Bertolt B. (= Brecht) nebo Hannah A. (= Arendt). Filozofující dílo zazní poprvé v hamburské Staatsoper 3. června 2018.

Staatsoper Hamburg (zdroj commons.wikimedia.org / foto Andreas Praefcke)


Poznámka autora: Výběr pěvkyň a pěvců samozřejmě nemůže být úplný. Příznivci zpěváků, kteří nejsou v článku zahrnuti, laskavě prominou.

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


2
Komentujte

Please Login to comment
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
leonora3

Podla oficialneho programu letneho festivalu 2018 v Mnichove v ulohy Tosky ma v 2 predstaveniach vystupit Angela Gheorghiu. AN schedule uvadza len Tosku v Met. Mate prosim nejaku inu (mozno zatial tajnu) informaciu o zmene v obsadeni Tosky v Mnichove ? Dakujem.

Dobrý den, loni před koncem roku skutečně došlo v programu letního operního mnichovského festivalu 2018 ke změně protagonistky Tosky, kdy odřeknuvší Annu Netrebko vystřídala Angela Gheorghiu. Děkujeme za upozornění, v textu jsme již opravili, za redakci i autora se omlouváme.