Loketské kulturní léto museli pořadatelé zrušit, nejsou peníze

Letošní ročník festivalu Loketské kulturní léto se neuskuteční. Organizátoři dnes oznámili, že jediným důvodem zrušení tradiční akce je nedostatek peněz, a to ze soukromých i veřejných zdrojů. V atraktivních kulisách přírodního amfiteátru pod hradem Loket zaznívaly od roku 2000 nejčastěji opery, ale například loni mohli návštěvníci festivalu zhlédnout kromě tradiční Rusalky i koncertní verzi klasického muzikálu Bídníci nebo inscenaci Balady pro banditu.

Loketský amfiteátr (foto archiv)
Loketský amfiteátr (foto archiv)

Není to poprvé, kdy musel být festival v Lokti z finančních důvodů zrušen. „Pevně doufáme, že stejně jako v případě ročníků 2009 a 2011, které se z podobných důvodů rovněž nemohly uskutečnit, se jedná pouze o vynucenou provozní pauzu, nikoli o definitivní zánik festivalu,“ uvedli pořadatelé v tiskové zprávě.

„Velmi mě mrzí, že současná společnost kvůli různým svým náladám postrádá smysl pro kulturu a ta se často ocitá někde na okraji zájmu, stejně jako hodnoty, které může přinést… Typ projektu, jakým je Loketské kulturní léto, si na sebe z podstaty nemůže vydělat zcela. Proto potřebuje podporu, což samozřejmě znamená finance, které by alespoň zčásti pokryly náklady na realizaci,“ uvedla ředitelka festivalu Barbora Ježková.

G.Verdi: Nabucco - Loketské kulturní léto (foto archiv)
G. Verdi: Nabucco – Loketské kulturní léto (foto archiv)

Operní představení v podání českých i zahraničních pěvců se konala v loketském amfiteátru pravidelně až do roku 2008. V roce 2009, s příchodem ekonomické krize, ale klesly dotace od sponzorů a pořadatel, operní pěvec Jan Ježek, musel operní festival zrušit. Totéž se opakovalo o dva roky později. Od loňského roku organizaci převzala od Ježkovy agentury obecně prospěšná společnost Loketské léto, z. ú. Tu řídí jeho dcera, ale Jan Ježek se stále podílel na uměleckém programu i sám na festivalu vystupoval.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře “Loketské kulturní léto museli pořadatelé zrušit, nejsou peníze

  1. To je velká ostuda naší nekulturní společnosti. Takovéto nekomerční podniky potřebují podporu města, kraje i státu. V Lokti na představení jsem byl několikrát a vždy jsem byl svědkem nádherného představení v prostředí, které je zcela neopakovatelné. Navíc zde vidělo mnoho diváků operu vůbec poprvé v životě. Pan Ježek zde vkřísil festival, který navázal na provozování oper, které se zde provozovaly po válce a při nichž účinkovali slavní sólisté Národního divadla v Praze. On se podílel na obnovení celého amfiteátru a přivezl do Lokte celou řadu operních pěvců zvučných jmen. Snažil se o to, aby opera nebyla pro mnoho lidí jen neznámým slovníkovým heslem. Přinesl do města Loket kulturu, ale dal i vydělat místním restauratérům a hotelierům. Hlavně propagoval operu a otevřel ji mnoha lidem. Za to získal celou řadu ocenění, mj. cenu Jednoty hudebního divadla. A dnes se nenajdou peníze, aby se v jeho zakladatelském díle pokračovalo. Stydím se za společnost, ve které dnes žijeme.

Napsat komentář