Nejvíc operních představení v historii. Smetanova Litomyšl představila svůj letošní program

Hudební festival Smetanova Litomyšl letos nabídne nejvíc operních představení ve své historii a také koncert pro sto smyčců. Diváci mohou vybírat z pětatřiceti pořadů s celkovou kapacitou přes 29 tisíc míst. Program nejnovějšího ročníku dnes představil ředitel festivalu Jan Pikna. Padesátý osmý ročník festivalu se uskuteční od 9. června do 3. července.

Smetanova Litomyšl (foto archiv)
Smetanova Litomyšl (foto archiv)

„Počet operních představení je historicky nejvyšší, osm titulů v jedenácti představeních nikdy dříve v programu festivalu nebylo,“ uvedl Pikna. Pražské Národní divadlo přiveze Belliniho Normu, Verdiho La Traviatu ve verzi Jany Kališové, novou inscenaci Gounodova Romea a Julie a Dvořákova Čerta a Káču, brněnské Národní divadlo se představí se Smetanovou Hubičkou a novým nastudováním Bizetovou Carmen a ostravské Národní divadlo připravuje Branibory v Čechách v režii Jiřího Nekvasila a v hudebním nastudování Jakuba Kleckera. František Antonín Míča a jeho gratulační opera Operosa terni Colossi Moles je na programu stagiony v Nových Hradech, Ensemble Damian řídí Tomáš Hanzlík.

Festival nabídne také velké koncerty, například Sólo pro 100 smyčců v podání Janáčkovy filharmonie Ostrava, Moravské filharmonie Olomouc a Komorní filharmonie Pardubice. Hostem bude Vojtěch Dyk s bratry Cabanovými. Scénická provedení Mše Leonarda Bernsteina s nimi připravují komorní orchestr, bluesový a jazzový band a početná perkusní skupina. Symfonický orchestr Českého rozhlasu přijede se Symfonií tisíců Gustava Mahlera pod taktovkou Ondreje Lenárda.

Klasická díla rovněž zastoupí koncerty sestavené z děl Bedřicha Smetany, Ludwiga van Beethovena nebo Wolfganga Amadea Mozarta, zazní například jeho Requiem v provedení České Sinfonietty Radka Baboráka se čtveřicí mladých sólistů.

Na festivalu zazní také beatbox, při kterém účinkující ústy bez použití hudebních nástrojů imitují perkuse. „Muzikant En.Dru patří k tomu nejlepšímu, co lze v oboru beatbox vocal najít. Bude moderovat interaktivní koncert sestavený ze zajímavostí, hádanek a perliček hudby klasické, ale i z filmů a televizních seriálů,“ uvedl Pikna.

Premiérově se v Litomyšli představí koncertní a taneční pořad, ve kterém pěvkyně Dagmar Pecková složí poctu Kurtu Weillovi, autorovi vážných oper i kabaretní hudby, mimo jiné písně Mackie Messer. Zpěvačku Anetu Langerovou doprovodí symfonický orchestr, v Litomyšli uvede především písně z posledního alba Na Radosti.

Festival završí velké finále. Připomene 70. výročí litomyšlského koncertu České filharmonie s dirigentem Rafaelem Kubelíkem. Jako připomínka zazní Smetanova Má vlast pod taktovkou Jakuba Hrůši. Chystá se přímý přenos do Klášterních zahrad.

Předprodej vstupenek na letošní ročník festivalu Smetanova Litomyšl začne 3. března

Související články


Napsat komentář