Nesnáším manýru. Rozhovor s prvním sólistou Baletu ND Ondřejem Vinklátem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Závěrem bych se zeptala na vaše nejbližší taneční plány. Co vás kromě Marné opatrnosti čeká?

V sobotu 7. dubna máme s DekkaDancers na Jatkách78 další reprízu Poslední večeře. A pak letos opět chystáme komponovaný charitativní večer pro Lékaře bez hranic (28. dubna na Jatkách78), kde s námi vystoupí i dětská zdravotní sestra Jitka Kosíková a herec Jiří Lábus.

Děkuji za rozhovor!


VIZITKA
Ondřej Vinklát
(1992) absolvoval v roce 2011 Taneční konzervatoř hl. m. Prahy a ještě za studií se stal v září 2009 členem tanečního souboru Taneční konzervatoře Praha Bohemia Balet, kde na sebe výrazně upozornil v sólovém partu v Boleru, dále v Sinfoniettě, Le Papillon (hudba Jacques Offenbach, choreografie Maria Taglioni), Indigo Rose (Yaron Daffan, Jiří Kylián), Suite en blanc (Édouard Lalo, Serge Lifar), Růži, Gajané a dalších. Je typem všestranného tanečníka schopného interpretovat klasický i současný repertoár. Na třetím ročníku mezinárodního festivalu Ballet Days Olomouc získal v listopadu 2011 v kategorii Senior duo spolu s Kateřinou Plachou Grand Prix Award.

V roce 2012 nastoupil do angažmá Baletu Národního divadla, kde od sezony 2013/2014 působil jako sólista a od roku 2016 jako první sólista. K jeho rolím patří například Basil v Donu Quijotovi, Krabat v Čarodějově učni, Romeo v baletu Romeo a Julie, Rytíř Danceny ve Valmontovi, Zlatý Buddha, Muž z chrámu bohyně Kálí v La Bayadère, Čert, Táta v Louskáčkovi a Myšákovi Plyšákovi, Kaj ve Sněhové královně, Princ v Malé mořské víle, Romeo v Romeovi a Julii. Svůj talent a charisma projevil také v moderních choreografiích Petra Zusky Sólo pro nás dva, Chvění, Ohada Naharina decadance, Alexandra Ekmana Cacti, Radua Poklitaru Rain. V sezoně 2017/2018 pak v premiéře Timeless ve Svěcení jara Glena Tetleyho. A právě za roli Vyvoleného získal Cenu Thálie 2017.

První Cenu Thálie dostal v roce 2014 za roli Romea v baletu Romeo a Julie v choreografii Petra Zusky, druhou v roce 2018 za roli Vyvoleného ve Svěcení jara v choreografii Glena Tetleye. Je také dvojnásobným držitelem Výroční ceny Opery Plus, a to za Prokofjevova / Zuskova Romea (2014) a za choreografii Poslední večeře (2018, společně se Štěpánek Pecharem a Markem Svobodníkem). Již od dob studií tíhl k choreografické tvorbě. Společně s Markem Svobodníkem a Štěpánem Pecharem převzali vedení skupiny DekkaDancers, pro kterou vytvořili choreografie Žena za kultem, Petit Cord, L’Après-midi d’un Faune, Křehký vrch, Přesně včas a Poslední večeře.

www.narodni-divadlo.cz

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na