Nevzdávejte se. Nikdy se nevzdávejte!

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Tak to je krásné poselství a myslím, že právě tady je třeba udělat velkou tečku… Děkuji vám za rozhovor a přeji hodně podnětů, inspirací i emocí. Ať se vám daří!

Vizitka:
Václav Návrat (1962) je houslistou a malířem, jednou z vůdčích osobností světa autentické interpretace staré hudby v Čechách.

Vystudoval housle na konzervatoři v Ostravě (u profesora Josefa Sochora) a poté Akademii múzických umění v Praze (ve třídě profesora Antonína Moravce). Po absolutoriu byl členem souboru České filharmonie Pražští madrigalisté. Ve stejné době začíná být fascinován autentickou interpretací staré hudby.

Studuje intenzivně dostupné archivní materiály, věnuje se hře na barokní a klasicistní housle a později zakládá několik souborů staré hudby – Antiquarius Consort Praga, Musica Divina a Beethoven trio Praha. V roce 1998 zakládá Vivaldi Orchestra Praga a později také Beethoven Orchestra Praga. S těmito orchestry vystupuje často jako sólista s širokým repertoárem barokních i klasicistních koncertů.

Václav Návrat natočil už více než dvacet pět CD pro japonské firmy Pony Canyon a Exton (jedno CD získalo v Japonsku i desku měsíce), pro Arta Records a Oliverius Records. Se svými soubory vystoupil na stovkách koncertů v mnoha zemích světa.

Současně už od dětství projevoval také výtvarné vlohy a soukromě studoval u malíře Josefa Drhy. Nyní se vyjadřuje především olejomalbou kombinovanou s temperou, akrylem, pastelem nebo koláží. Jde o symbolistní malbu s prvky víceznačného vidění reality, rád využívá také postupy pop-artu s hypnotizujícími zrakovými klamy a vzrušivým chvěním na hranách barev.

Václav Návrat je součástí výtvarné skupiny In Signum a členem Unie výtvarných umělců. Zúčastnil se mnoha společných výstav v Česku i v cizině, uspořádal více než dvacet samostatných výstav.

Kromě toho studoval také soukromě hudební kompozici. V roce 2000 založil studio a vydavatelství Rituart, které se zabývá tvorbou vícevrstevné computerové hudby. Václav Návrat píše také texty a eseje o hudbě. V roce 2005 mu vydalo vydavatelství Volvox Globator sbírku povídek s vlastními ilustracemi, která pojednává o cestě současných mágů s názvem Šamanský úder…

(Zdroj: www.koncertyvpraze.eu)

Foto archiv Václava Návrata

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat