Noc divadel se blíží, na řadě míst ale jen po předchozí rezervaci

Za zhruba tři týdny se po celé zemi opět otevřou brány divadel na delší dobu, než je běžně zvykem, a lidé se budou moci přijít podívat i do zákulisí. Akce v divadlech budou 18. listopadu přístupné zdarma nebo za symbolické vstupné, velká část z nich ale jen po předchozí rezervaci. Ta bude spuštěna ve středu 1. listopadu, některá divadla termín nedodržují a umožňují rezervaci i dříve. Ode dneška je například možné rezervovat si hojně navštěvovaný program s Baletem Národního divadla.

Zkušebna Baletu Národního divadla (zdroj FB souboru)

Informuje o tom mailem rozesílaný Newsletter Baletu Národního divadla, v němž pořadatelé zvou zájemce do sídla baletu na Anenském náměstí v Praze. Na návštěvníky čekají taneční ukázky v podání předních sólistů Baletu Národního divadla, ale i seznámení s historií objektu, který býval klášterem.

Program Noci divadel naznačuje, že například v Praze je rezervace ze sedmadvaceti zapojených divadel nutná ve třinácti z nich. Celkem je zatím podle uvedené stránky zapojeno několik desítek scén, které během odpoledních a večerních hodin připraví přes pět stovek představení, nočních prohlídek, divadelních dílen či diskusí s herci, scénografy i režiséry. Loňského ročníku Noci divadel se podle pořadatelů zúčastnilo padesát tisíc návštěvníků.

Motto letošního ročníku je Forever Young (navěky mladý). Podle pořadatelů průzkumy návštěvnosti divadel z posledních let ukázaly, že mezi skupinu, pro které je divadlo méně atraktivní, patří zejména dospívající. Právě na ně se Noc divadel zaměří.

Česká Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který odstartoval v roce 2008 v Chorvatsku. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více než desítky evropských zemí. Česká Noc divadel je díky účasti více než padesáti tisíců návštěvníků největším projektem v rámci European Theatre Night.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat