Norman Lebrecht: Je na čase, aby se BBC a Proms rozešli

  1. 1
  2. 2

Letos ale BBC svému údělu nestačilo. Měsíce dohadování vyústily ve dvou zářiových týdnech koncertů v prázdné Royal Albert Hall. Nikdo s tím spokojený nebyl, ale vinu uvalili na koronavirus. Pak se ale začaly rýsovat další koncerty. Wigmore Hall ohlásilo 100 koncertů “s obecenstvem či bez obecenstva.”  Cadogan Hall, která se nachází půl míle od Royal Albert Hall, čile prodává vstupenky na září. První však zareagoval bývalý vedoucí Proms, Roger Wright, nyní prezident Britten-Pears Arts, který vzkřísil Aldeburgh Festival, skrze který letos shromáždil úžasné hudebníky a nadšené publikum.  

Minulý týden zahrál cellista Sheku Kanneh-Mason se svou sestrou, klavíristkou Isatou, stopadesátičlennému obecenstvu v Aldeburghu. Příští měsíc se dvojice předvede v prázdné Royal Albert Hall. Na koncertě u v Aldeburghu byl i Alan Davey z BBC, ano, ten, který nebyl schopen zorganizovat živé obecenstvo na letošní Proms. Všem kolem říkal, jak byl koncert úžasný, aniž by vysvětlil, jak je možné, že BBC, se vší svou mocí, není schopné zorganizovat něco podobného. Z mého pohledu to vypadá jako šokující zanedbání – selhání odvahy, představivosti, vynalézavosti, citlivosti, a iniciativy. Zatímco pořadatelé po celé zemi lákají obecenstva na živou hudbu, BBC dává ruce pryč a vinu svaluje na koronavir – jak za prázdnou Albert Hall, tak za fiasko kolem písně Rule Britannia.

Za normálních okolností by padaly hlavy (tak, jako v roce 1980). Pravda, nastupující generální ředitel Tim Davie má před sebou větší oříšky – vyřešení přes 75 licenčních poplatků, nedostatek nových televizních programů a nekontrolovatelné nabírání nových pracovníků, kterých není třeba. Ale Proms jsou pro BBC talismanem a neschopnost zorganizovat festival s živým obecenstvem vyvolává otázky o důvěře a schopnostech. Proč bylo nad síly BBC pustit 50 až 500 lidí do sálu o 5000 sedadlech? Je BBC stále nejlepším zprostředkovatelem letní hudby? Svedl by to soukromý organizátor, nebo koprodukce se soukromým organizátorem, lépe? Může být koncert Last Night proměněn v lukrativní událost? Zničilo vyloučení Rule Britania Last Night zcela?

Otázka privatizace opět visí ve vzduchu. V Německu nabízí státní rozhlas NDR svůj sbor k veřejnému výběrovému řízení. Londýnská South Bank Board vypadá, že se co chvíli rozpadne. Koronavirus mění svět umění, v něčem i k lepšímu. Je na čase, abychom začali přemýšlet o budoucnosti Proms. BBC nás letos zradilo. Šel by na to jiný zprostředkovatel – Channel 4 nebo Sky lépe?

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3 2 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments