Nová baletní sezona ND v Praze a Brně, ale i další taneční zprávy a aktuality

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Tanečnice Misty Copeland je také pro mnoho žen vzorem. Stala se první afroamerickou tanečnicí, která dosáhla postu první sólistky American Ballet Theatre. Není prototypem křehké éterické baletky, spíše atletické Amazonky, ale v baletu dosáhla mistrovství a celosvětového uznání a je vzorem nejen studentek tance, ale i mnoha dalších dívek po celém světě. I proto se nyní stává tváří Estée Lauder v kampani pro nový dámský parfém s názvem Modern Muse. Není jediná, kdo se dostal do hledáčku marketérů ze světa velkých značek. Jak se dozvídáme z New York Times, společnost Tiffany & Co. přizvala do své podzimní kampaně jinou hvězdu ABT, Davida Hallberga. Místy Copeland se ale stane jedinou tváří velké reklamní kampaně, která bude mít dopad na velké publikum.

Pro reklamní kampaň využívá tanečníky také jeden řetězec luxusních hotelů, ale není kampaň jako kampaň. Dva členové souboru Joffrey Ballet Anastacia Holden a Graham Maverick pro jeho hosty natočili sérii krátkých videonávodů na cvičení inspirovaných tancem a fitness cviky – Behind the Barre. Instrukce namlouvá přímo šéf souboru Ashley Whater. Videotrénink bude k dostání na pokojích na vyžádání a návštěvníci by jej měli zvládnout odcvičit přímo v interiéru. Protože jde o drahé hotely, prostor pro pohyb jistě nebude problém. Je to v každém případě win-win situace: bonus pro hosty, který jiný hotel nenabízí, ale také propagace tance. O Joffrey Balletu se dozvědí návštěvníci z celého světa.

A ještě zpráva česko-americká. Skladatel Zbyněk Matějů, jehož tvorba zahrnuje také balety (nejúspěšnější je bezpochyby Čarodějův učeň pro Balet Národního divadla), uvede premiéru nového symfonického díla s Los Angeles Philharmonic a Los Angeles Chamber Ballet. Premiéra skladby Joshua Tree Symphony pro velký orchestr se koná 12. srpna. Pro soubor choreografa Rainforda Rogerse Los Angeles Chamber Ballet vytvořil před dvěma lety hudbu k baletu Still Life. I tentokrát se premiéra uskuteční v Luckman Theatre v Los Angeles, kromě nové symfonie je na programu Concerto in D Igora Stravinského a zmiňovaná skladba Zbyňka Matějů Still Life pro violoncello a komorní orchestr.

Zbyněk Matějů (foto Jakub Stadler)

 

Zdroje: theatre.sk, kennedy-center.org, nytimes.com, dancemagazine.com

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat