PKF – Prague Philharmonia láká posluchače na nabitou sezonu

Orchestr PKF – Prague Philharmonia odehraje v nadcházející 29. sezoně 2022/2023 téměř čtyři desítky koncertů v pěti abonentních řadách. Orchestrální cyklus A nabídne devět koncertů s hudbou Johannesa Brahmse, který bude ústřední postavou dramaturgie sezony. Ve čtyřech koncertech povede orchestr jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume. Taktovku však převezme i francouzský dirigent Marc Minkowski nebo venezuelský rodák a šéfdirigent Royal Liverpool Philharmonic Orchestra Domingo Hindoyan.
PKF – Prague Philharmonia, Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
PKF – Prague Philharmonia, Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Sezonu orchestr PKF – Prague Philharmonia otevře 7. září ve Dvořákově síni Rudolfina. Pod taktovkou Emmanuela Villauma zazpívá sólistka Metropolitní opery v New Yorku Ailyn Pérezová. Zazní hudba Wolfganga Amadea Mozarta, Julese Masseneta, Camilla Saint-Saënse a Maurice Ravela. „Nemohu věřit, že půjde už o osmou sezonu v čele tohoto výjimečného orchestru. Obvzlášť mě těší, že tuto impozantní sezonu zahájíme s hvězdnou sopranistkou Pérezovou koncertem zaměřeným na téma “orientalismu” od Mozarta po Masseneta, uvedl šéfdirigent Villaume.

Mezi dalšími významnými hosty PKF budou držitel Grammy klavírista Garrick Ohlsson, mezzosopranistka Olesya Petrova a k orchestru se po čtyřech letech vrátí klavírista Simon Trpičeski. Komorní cyklus, jehož dramaturgyní je Martina Sermain, nabídne deset koncertů v barokním refektáři Profesního domu MFF Univerzity Karlovy.

Lobkowicz abonmá v čele s ředitelkou řady Danou Syrovou chystá už pošesté donátorské večery v prostředí Lobkowiczkého paláce. Cyklus soudobé hudby s podtitulem Cykl s S-světový! s dramaturgyní Hanou Dohnálkovou nabídne šest koncertů. Chybět nebudou ani koncerty pro děti v Rudolfinu, tentokrát pod autorským vedením Jiřího Adámka, který za své inscenace pro děti v minulosti obdržel řadu ocenění jak v České republice, tak v zahraničí.

Na prosincovém koncertu, jehož dramaturgie je poskládaná z děl českých autorů, se v Koncertu pro violoncello a orchestr č. 2 Bohuslava Martinů představí koncertní mistr PKF Lukáš Pospíšil. V programu nové sezony bude i náhradní termín zrušeného koncertu slovenského dirigenta a skladatele Mariána Lejavy. Spolu s houslistou Milanem Paľou zahrají 22. listopadu v Experimentálním prostoru NoD. Sté výročí narození Viktora Kalabise si orchestr připomene 15. ledna 2023 uvedením jeho skladby Symfonické variace pro velký orchestr. Posluchači se dále mohou těšit na světovou premiéru hudební suity Labyrint světa a ráj srdce inspirované dílem Jana Amose Komenského. PKF jej společně s autorem Tomášem Kačem uvede 28. června příštího roku v Rudolfinu.

Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)
Emmanuel Villaume (zdroj PKF – Prague Philharmonia)

Kromě abonentních koncertů chystá PKF – Prague Philharmonia i edukační koncerty pro děti od 4 do 8 let, které nabízí v komornější atmosféře KD Ládví na Praze 8. V rámci Dětského klubu Notička pro děti orchestr připravil pět víkendových setkání, během kterých budou moct i ti nejmenší poznávat krásu různých kultur.

Orchestr PKF letos 8. července zahájí v Rudolfinu předsednictví ČR v Radě Evropské unie. Pod taktovkou Jana Kučery se sólistou Kačem ve světové premiéře zazní Kačova skladba Silnější než včera připravená pro české předsednictví. Orchestr v rámci předsednictví vystoupí v září tohoto roku i v Bruselu, kde se k PKF připojí i klavírista Lukáš Vondráček.

PKF – Prague Philharmonia založil dirigent Jiří Bělohlávek (1946–2017) v roce 1994 jako Pražskou komorní filharmonii. Ten stál v čele ansámblu mezi lety 1994 až 2005. Od roku 2015 je v čele orchestru francouzský dirigent Emmanuel Villaume.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


0 0 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments