Nové divadlo v Plzni chystá úpravy. Zvuku při opeře by měla pomoci stovka reproduktorů v hledišti

Tři vylepšení, která by měla zvýšit návštěvnický komfort, plánuje do nové divadelní budovy plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Stavba za zhruba miliardu korun se otevřela v září 2014, ještě zhruba dva roky bude v záruce. Divadlo chce mezitím připravit studii, která by plány na vylepšení popsala. Pokud by s nimi město jako zřizovatel souhlasilo, mohly by se úpravy uskutečnit po uplynutí záruky. Měly by zlepšit zvukový vjem diváků či bezbariérově zpřístupnit spodní řady hlediště, nastínil ředitel divadla Martin Otava.
Nová scéna Plzeň (zdroj djkt.eu)

Mnozí návštěvníci po otevření divadlo kritizovali, protože lidé na vozíku, senioři nebo hůře pohybliví lidé se do spodních řad blíže k hledišti nedostanou. Divadlo proto jako jedno z vylepšení plánuje zřízení bezbariérového přístupu i ke spodním zhruba patnácti řadám. Další zlepšení se týká instalace takzvaného elektroakustického dozvuku.

“Což je běžná věc na evropských i světových scénách, třeba Japonsko je vyhlášené, jak mají vynikající akustiku ve všech koncertních sálech i divadlech”, řekl Otava. Akustika divadla podle něj není špatná, dozvuk by měl pomoci především činohře a opeře, tedy žánrům, u kterých se nepoužívá běžné přizvučení. “Do hlediště se dá kolem dokola 80 až 120 malých reproduktorů deset krát deset centimetrů, ty jsou zabudované ve stěně, nejsou vidět a ani je nevnímáte, ale působí to, jako by se divák přiblížil jevišti a jako by se ocitl uprostřed zvukového dění,” řekl Otava. Výsledkem je podle něj přirozeně působící akustika, která diváka ještě víc vtáhne.

Nová scéna Plzeň (zdroj djkt.eu)

Ředitel navíc chce vylepšit divadelní foyer, rozložený do několika podlaží budovy. Plánuje tam umístit pohodlný sedací nábytek a stolky, aby tam mohli diváci příjemně trávit čas před představením nebo o přestávkách. Před představením si mohou lidé objednat na pauzu malé občerstvení, které pak budou moci v pohodlí konzumovat.

Divadlo je zatím ve fázi úvah a příprav na studii. Představu o nákladech zatím ředitel nemá. Vylepšení budovy je ale podle něj nakloněno i město. “Pak ani ti nejzarytější odpůrci budovy nebudou mít argument, proč tam nechodit,” dodal.

Nová scéna Plzeň (zdroj djkt.eu)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat