Novinka ND: Orfeus v podsvětí jako parodie na Evropskou unii. Offenbach by prý nebyl proti

Offenbachova opereta Orfeus v podsvětí se ve čtvrtek 6. července v Hudebním divadle Karlín stane poslední premiérou operní sezony Národního divadla. Režijní duo bratrů Cabanů nabídne satirické moderní pojetí včetně beatboxu, ve kterém děj posunuli z božského Olympu na půdu Evropského parlamentu. Hudebního nastudování se ujal dirigent Jan Chalupecký, choreografii připravil Jan Kodet, scénu navrhl Šimon Caban, kostýmy Simona Rybáková. Hlavních rolí se v alternacích ujmou Josef Moravec a Richard Samek (Orfeus) a Lenka Pavlovič s Janou Siberou (Eurydika).

„Je to nádherné a stále aktuální dílo plné veselých, chytlavých melodií pro všechny od pana doktora přes profesora z Akademie věd až po tetu z Nymburka,“ míní dirigent Jan Chalupecký.

Bratři Cabani se podle svých slov snaží ctít myšlenku autora, nicméně původní text je pro dnešního diváka už málo srozumitelný. „Sám Offenbach zde vytvořil řadu verzí, a tak by mu jistě nebyl proti mysli náš posun. Inscenaci koncipujeme jako parodii na Evropskou unii. Vycházíme sice z klasického překladu Iva Fischera, ale jeho syn Jan nám pár původních zpěvných textů přebásnil,“ uvedli režiséři.

V Offenbachově pojetí je Orfeus ředitelem thébské konzervatoře, jemuž manželka Eurydika z rozhádaného svazku uteče za lepším životem do podsvětí. Orfeus ji na nátlak veřejného mínění jde jen nerad na božstvu vyžádat zpět. Zásluhou sehrané neobratnosti ovšem neuspěje a Eurydika se stává průvodkyní boha vína Dionýsa. Vlastní jádro příběhu pak tvoří vzpoura bohů na Olympu proti jednotvárným a nudným poměrům.

Operetu s kankánem, který se stal hudebním symbolem Paříže, uvedl Offenbach na libreto Hectora Crémieuxe a Ludovica Halévyho v Paříži v roce 1858. V Praze se díky triumfu, který slavila ve Vídni, objevila už pět let po pařížské premiéře. Orfeus v podsvětí byl první operetou, která zazněla 13. prosince 1863 v tehdejším Královském zemském českém prozatímním divadle.

Jacques Offenbach:
Orfeus v podsvětí
(Orphée aux enfers)
Hudební nastudování: Jan Chalupecký
Dirigent: Jan Chalupecký / Richard Hein
Režie: Michal Caban, Šimon Caban
Scéna: Šimon Caban
Kostýmy: Simona Rybáková
Pohybová spolupráce: Jan Kodet
Světelný design: Pavel Dautovský
Sbormistr: Adolf Melichar
Dramaturgie: Jitka Slavíková
Orchestr a sbor Státní opery
externí balet
Premiéry 6. a 7. července 2017 Hudební divadlo Karlín Praha

Orfeus – Josef Moravec / Richard Samek
Eurydika – Kateřina Kněžíková / Lenka Pavlovič / Jana Sibera
Pluto / Aristeus – Jaroslav Březina / Martin Šrejma
Jupiter – Jan Ježek / Ivan Kusnjer
Komediant – Peter Strenáčik
Juno – Jitka Svobodová / Simona Procházková
Diana – Sylva Čmugrová / Michaela Kapustová Zajmi
Venuše – Andrea Tögel Kalivodová / Jana Sýkorová
Amor – Barbora Řeřichová / Yukiko Kinjo
Veřejné mínění – Lenka Šmídová / Yvona Škvárová
Mars – Tomáš Bartůněk / Peter Paleček
Jean Styx / Merkur – Petr Horák / Tomáš Bartůněk
Minerva – Gabriela Pešinová / Tereza Růžičková

www.narodni-divadlo.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat