Novou donátorskou koncertní řadu PKF – LOBKOWICZ zahájí francouzský houslista a dirigent Dumay programem slibujícím vášeň i meditaci

Prvním sólistou nové koncertní řady PKF – Lobkowicz abonmá, která vznikla v úzké spolupráci orchestru PKF – Prague Philharmonia s rodinou Lobkowiczů, bude etablovaný francouzský houslista Augustin Dumay. PKF se čtyřmi večery v Císařském sále Lobkowiczkého paláce vrací ke své doméně – hudbě období vídeňského klasicismu interpretované v odpovídajícím obsazení a stylovým způsobem, za řízení sólisty.

Augustin Dumay ztělesňuje to nejlepší z tradice velkých houslistů dvacátého století: jeho učiteli byli například Nathan Milstein a Artur Grumiaux. Významným mentorem mu byl legendární dirigent Herbert von Karajan. Jeho nahrávky komorní i symfonické hudby, jichž je přes čtyři desítky, bývají pravidelně ověnčeny cenami kritiky.

Dumay vede paralelní kariéru houslisty a dirigenta a v Praze se tentokrát představí jako dirigující sólista, a to ve velmi různorodém programu: uvede Mozartův Houslový koncert č. 3 G dur a Adagio E dur, známou Meditaci z opery Thaïs Julese Masseneta a virtuózního Ravelova Cikána. „Posluchači zažijí velice intenzivní kontakt se sólistou i hráči orchestru,“ slibuje ředitel PKF Radim Otépka.

„Tento koncert je pro mě výjimečný nejen unikátním prostředím nádherného paláce, v němž cítím dýchat tradici, ale také kombinací recitálu a orchestrálního koncertu,“ vysvětluje A. Dumay.

Dalšími hosty donátorské řady PKF – Lobkowicz abonmá budou pianista Andrew von Oeyen (24. dubna), kontrabasista Ödön Rácz (17. října) a ročník uzavře 20. listopadu trumpetista Gábor Boldoczki.

Podtitul této abonentní řady zní Setkání s příběhy umění – večery totiž nabízejí kromě hudby v prvotřídní interpretaci také poutavý výklad kurátorů Lobkowiczkých sbírek. První přednáška má téma Historie Lobkowiczkého paláce a Lobkowiczké sbírky a přednese ji ředitelka Lobkowiczkých sbírek Veronika Wolf, který upozorní na zajímavosti z historie této jediné soukromé stavby na pražském Hradě a přiblíží sbírkovou aktivitu členů rodu Lobkowiczů. Dalšími večery bude provázet muzikolog Petr Slouka, který seznámí publikum s bohatými hudebními aktivitami tohoto kulturně velmi založeného šlechtického rodu, jehož členové vešli do hudební historie coby štědří podporovatelé hudby.

Nová donátorská řada PKF – Lobkowicz abonmá slouží k podpoře uměleckých plánů a dalšího rozvoje orchestru, který je příspěvkovou organizací bez zřizovatele.

PKF – Lobkowicz abonmá
Pondělí 13. února 2017, 19 hod.
Augustin Dumay – dirigent, housle
Vášeň i meditace
program:
Wolfgang Amadeus Mozart: Koncert pro housle a orchestr č. 3 G dur, KV 216
Jules Massenet: Meditace z opery Thaïs
Maurice Ravel: Cikán (verze pro smyčcový orchestr a harfu)

Wolfgang Amadeus Mozart: Adagio E dur, KV 261
Wolfgang Amadeus Mozart: Symfonie č. 29 A dur, KV 201

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]