Novou sezonu otevře v Plzni i letos slavnostní průvod Vendelín

Slavnostní průvod Vendelín se stovkami profesionálních herců, ochotníků, hudebníků, loutkoherců a loutkářů, výtvarníků, žonglérů, akrobatů a dalších zástupců kulturních a neziskových organizací otevře i letos novou kulturní sezonu v Plzni. Poprvé vyšel průvod, pojmenovaný po patronovi plzeňských divadelníků Vendelínu Budilovi, v roce 2014, kdy se otevírala nově postavená divadelní budova. Letos se průvod uskuteční 6. září a jeho součástí je i kulturní program na náměstí.

Průvod Vendelín (zdroj intranet.djkt.eu)
Průvod Vendelín – z předchozích ročníků (zdroj intranet.djkt.eu)

Průvod začíná v 16 hodin v Mlýnské strouze a projde sadovým okruhem, Prolukou, kolem Západočeského muzea a Velkého divadla na náměstí. Tam budou připraveny dvě scény. Na první vystoupí Plzeňská filharmonie, Step by step studio, Plzeňští heligonkáři, folklorní soubor Mladina a sdružení Žonglér. Divadlo J. K. Tyla předvede ukázky ze svého repertoáru – baletní výstup z inscenace Jana z Arku na hranici, stepařské číslo z muzikálu Děj se co děj a písničky z činohry Robin Hood. Druhá scéna bude patřit Divadlu Alfa s inscenací Don Šajn, poté dětskému pěveckému sboru Jiřičky a představení c. k. Divadla PLUTO.

Průvod Vendelín (zdroj intranet.djkt.eu)
Průvod Vendelín – z předchozích ročníků (zdroj intranet.djkt.eu)

Zahájení kulturní sezony v Plzni doplní také workshopy a prezentace kulturních aktérů a institucí. Představí se mimo jiných i Kapela 35. pěšího pluku Foligno, Knihovna města Plzně, DEPO 2015, Unie výtvarných umělců Plzeň, umělecká střední škola Zámeček a další.

Průvod je pojmenován po významné osobnosti plzeňské kultury, herci a režisérovi Vendelínu Budilovi. V roce 1902 otvíral nové Městské divadlo v Plzni a jako ředitel stál pak v jeho čele deset let.

Související články


Napsat komentář