Premiéra Dona Giovanniho a Bruno Berger-Gorski znovu v Brně

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dá se říci, že Mozartův Don Giovanni, jehož nová inscenace má právě dnes večer svoji premiéru na scéně Janáčkova divadla, se v Brně za dlouhou řadu posledních desetiletí příliš velké přízni osudu netěšil. Za jeho jedinou úspěšnou inscenaci poválečné éry brněnské opery lze totiž považovat vlastně jen nastudování Václava Věžníka a Jana Štycha z roku 1983, které se s obnovenou premiérou počátkem devadesátých let hrálo v desítkách repríz až do konce minulého tisíciletí.Zato ostatní inscenace měly životnost vpravdě jepičí, nepřesahující jednu, nejvýše dvě sezony. Takový osud měl Don Giovanni Oskara Linharta z roku 1956, stejně jako i Miloše Wasserbauera z roku 1969 (obě pod taktovkou Františka Jílka), velmi krátce se hrál i Don Giovanni zatím poslední, pod nímž se v roce 2006 podepsali režisér Karel Drgáč a dirigent Jan Zbavitel. Německý režisér Bruno Berger-Gorski se s Donem Giovannim setkal už před třemi lety, kdy jeho tehdejší inscenaci uvedla v krátkém sledu po sobě hned tři italská města – Lucca, Novara a Bergamo. A právě z této produkce vychází i nejnovější inscenace brněnská, potvrzuje v rozhovoru pro Operu Plus Bruno Berger-Gorski.

Mozartův
Don Giovanni je kvůli své pražské premiéře vnímán u nás tak trochu jako národní opera. Není to pro vás tak přece jen svazující? Nebo to je naopak po vás výzva?

Jelikož Don Giovanni zažil v Praze svoji premiéru, je provedení mé produkce z Itálie v Brně pro mozartovského režiséra, jako jsem já, velice lákavé. Inscenoval jsem celou řadu Mozartových oper: Tita ve Vídni a Würzburgu, Figarovu svatbu ve Vídni a v Helsinkách a Kouzelnou flétnu v klasickém podání pro floridskou Grand Opera v Miami, USA a současně pro Operu Zuid v Maastrichtu v Nizozemí.  Pro náš koncept Giovanniho jsme zohlednili přítomnost Casanovy na premiéře v Praze a přemístili jsme děj do Benátské republiky, na scénu se promítá Villa Rotonda od Palladia.

Nápad pozvat mě na Dona Giovanniho jako režiséra vzešel v Lucce a Bergamu. Itálie je ve velké finanční krizi. Operní divadla jsou stejně jako v České republice poznamenána neustálou změnou ředitelů. Opery v Bergamu a Lucce jsou odkázány na koprodukčního operního partnera, jako je Brno, aby se ulevilo nákladům za dekorace a kostýmy.

Dílny Janáčkovy opery vyrobily dekorace a naše premiéra Giovanniho se mohla uskutečnit v roce 2010 se světovou hvězdou, jakou je Carlo Colombara v roli Dona Giovanniho, v malém Teatro Giglio v Lucce. Pro uvedení představení v podstatně větším Teatro Donizetti v Bergamu jsem provedl částečné změny už s jiným obsazením. V Brně si velice vážím nejen města, ale i operního souboru, se kterým jsem inscenoval Bludného Holanďana v roce 1993 a poté Macbetha v roce 2009. Nyní jsme s časovým odstupem dvou let společně s Danielem Dvořákem a Peterem Ferancem vypracovali nový koncept inscenace v novém hudebním nastudování.Don Giovanni se ve světě hrál snad už na všechny možné způsoby. Může dnes vůbec jeho režisér přijít s něčím novým tak, aby publikum dokázal zaujmout, překvapit a hlavně tuto operu představit aspoň trochu novým pohledem?

Já osobně, pravděpodobně stejně jako vy, jsem zhlédnul po celém světě celou řadu různých inscenací Giovanniho. Pokaždé jsem znovu a znovu překvapený, jak poutavé a zajímavé to může být dílo při přenesení akcentu a interpretace. Zpěvačka a také herečka Anna Netrebko jako Dona Anna a Christpher Maltmann jako Giovanni umožnili rolím na Salcburském festivalu novou interpretaci. Naposledy mě nadchla inscenace Klause Gutha na Salcburském festivalu a televizní zpracování v angličtině od Kaspera Holtena, jehož Don Giovanni se odehrává v současném prostředí „schickimicki“ Budapešti.

Praha nedisponuje jako Berlín nebo Vídeň operním terénem, kde by bylo  jedno divadlo obzvláště zajímavé pro skutečnou divadelní režii, zatímco ostatní divadla by nabízela starším abonentům a  turistům „lehčí stravu“. Během mých dvou inscenací v Praze (Lazebník v roce 1994 ve Státní Opeře a Norma v Národním divadle) jsem vedl celou řadu rozhovorů s intendanty a českými umělci a navrhoval jsem pro Prahu berlínský a vídeňský operní systém, kde se svým profilem liší Státní opera, Lidová opera a Divadlo na Vídeňce. Také v Berlíně se momentálně soustředí publikum vysazené na režii na Komickou operu, kde je režijní tvorba hodně diskutována. Do Státní opery v Berlíně se chodí hlavně na Barenboima a dobré hlasy.

V celosvětovém měřítku existuje mnoho nových perspektiv a přístupů, jak se chopit Dona Giovanniho. Studenty Janáčkovy akademie v Brně jsem upozornil na aktuální nahrávky na DVD s inscenacemi Kaspera Holtera a také s inscenacemi Gutha ze Salcburku.

Jaký tedy ten váš Don Giovanni bude? Aspoň ve stručnosti prosím…

Mozarta hrajeme v době francouzské revoluce. Mozart coby svobodný zednář se zasadil zejména o emancipaci žen a já ukazuji v psychologickém průvodci osob v Giovannim charaktery žen z různých stavů v boji se sebou samými a svými pocity. Zerlina, dívka prostého původu, se musí rozhodnout mezi dvěma muži: miluje „obyčejného“ Masseta, alespoň se chce za něj napřed provdat, ale pak se rozhodne v duetu „Dammi la mano“ pro Giovanniho, který ji oslnil svými penězi a aristokratickou noblesou. Ve vývoji jejího rozhodnutí jsem například vytvořil z obou Zerlin charakter, který se projevuje liberálně a svobodomyslně, podobně jako je ve Figarově svatbě Zuzanka, která stojí mezi Figarem a hrabětem. Ve svém jednání vyniká Zerlina nad Donnou Annou, která se na základě svého původu nedokáže a nesmí vyznat ve svých pocitech a přáních. V naší interpretaci vidíme Zerlinu, jak jde radostně s Giovannim a tančí spolu na jeho slavnosti. Kdežto Donna Anna má před prvním setkáním s Giovannim své vize a představy. Oproti tomu působí Dona Elvíra ve svojí téměř chorobné závislosti na Giovannim skoro tragikomicky. Ukazujeme ženu, která věří, že ze svého sexem posedlého muže dokáže „vychovat“ monogamního manžela.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Hodnocení

Vaše hodnocení - Mozart: Don Giovanni (ND Brno)

[yasr_visitor_votes postid="55234" size="small"]

Mohlo by vás zajímat