Nový ředitel Moravské filharmonie? Vybere ho personální agentura

Výběrové řízení na ředitele Moravské filharmonie Olomouc pro radnici zajistí externí personální firma. Jméno vítězného uchazeče by mělo být známé v září. Místo v čele Moravské filharmonie Olomouc se uvolnilo poté, co dlouholetý ředitel Vladislav Kvapil, jehož odvolání požadovali odboráři a někteří členové uměleckého souboru, na konci května rezignoval na funkci (informovali jsme zde).

„Přihlášky do výběrového řízení na obsazení funkce ředitele této městské příspěvkové organizace bude možné s požadovanými podklady podávat do poloviny srpna. Předpokládáme, že jméno vítězného uchazeče bychom mohli znát koncem září,“ uvedl náměstek primátora Pavel Urbášek (ČSSD).

Mezi požadované předpoklady uchazečů o ředitelskou funkci patří vysokoškolské vzdělání, nejméně tři roky praxe v řídící funkci, kulturní přehled i znalost principů fungování a financování příspěvkové organizace.

Odboráři po Kvapilově květnové rezignaci zrušili protest, který chtěli uspořádat na koncertě k svátku města. Vladislav Kvapil nechtěl svůj krok komentovat. Bez odpovědi nechal i otázku, zda se nového výběrového řízení zúčastní. Vladislav Kvapil byl po rezignaci pověřen zastupováním ředitele Moravské filharmonie Olomouc do doby jmenování nového ředitele, který vzejde z výběrového řízení.

Moravská filharmonie Olomouc (zdroj mfo.cz)

Kvapilovi a jeho spolupracovníkům ve vedení Moravské filharmonie Olomouc odboráři vytýkají údajný nezájem o tuto kulturní instituci a upřednostňování osobního prospěchu. Odboráři tvrdí, že Vladislav Kvapil neřídil Moravskou filharmonii Olomouc s péčí řádného hospodáře. Kvapil kritiku odborářů už dříve odmítl.

Moravská filharmonie Olomouc je příspěvkovou organizací města. Vedení radnice Kvapilovi nedávno poslalo vytýkací dopis za chyby, na které upozornili auditoři při mimořádné kontrole. Z kontroly například vyplynulo, že ředitel bez souhlasu města podniká ve stejném oboru jako Moravská filharmonie Olomouc, přičemž nahrával v jejím sále, aniž zaplatil za jeho pronájem. Auditoři upozornili i na vyšší náhrady za použití soukromého automobilu ke služebním účelům, než připouštěla vyhláška. Výhodné to mělo být především pro Vladislava Kvapila, protože najezdil nejvíce kilometrů.

Počátky vzniku Moravské filharmonie Olomouc spadají do konce devatenáctého století, kdy v Olomouci vznikl hudebně-pěvecký spolek Žerotín, který udržoval čilé umělecké kontakty s Antonínem Dvořákem. První koncertní sezonu odehrála Moravská filharmonie v letech 1945 až 1946.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat