Nový Týden s tancem, tentokrát i s kvízem z londýnské Královské opery

  1. 1
  2. 2
Týden s tancem (30) - od 26. července 2017 do 1. srpna 2017. V dnešním vydání najdete: Nové zprávy ze světa tance a baletu s Pražským komorním baletem a Divadlem F. X. Šaldy. „Emoji kviz“ z Royal Opera House. Pokračování přehledu – Co přinese nová sezona: Mnichov, Stuttgart, Hamburg, Londýn.
Royal Opera House London a socha tanečnice Ninette de Valois (zdroj commons.wikimedia.org/Russ London)

 

Pražský komorní balet partnerem hudebního festivalu
Mezinárodní hudební festival Praha, klasika… 2017 s podtitulem Cesty světla a radosti se letos koná od 17. července do 20. srpna. Na přelomu měsíce v rámci čtvrtého ročníku této přehlídky vážné hudby vystoupí Pražský komorní balet, letos se totiž stal partnerem festivalu. Představení se budou konat 29. července a 3. srpna v Anežském klášteře v Praze a 6. srpna v Kutné Hoře-Sedlci.

První večer, který se koná v konventu pražského Anežského kláštera v sobotu 29. července v 19.30 hodin, má název Komorní hudba s baletem. Zazní na něm Slovanský kvartet Antonína Dvořáka, který zatančí Pražský komorní balet v choreografii Mária Radačovského. Před vystoupením se v zahradách Anežského kláštera od 15.00 a 16.30 uskuteční dvakrát taneční dílna Pražského komorního baletu – jednou pod vedením Igora Vejsady, podruhé pod vedením Jiřího Lössla, pedagoga scénického tance. Ve čtvrtek 3. srpna v 19.30 bude v Anežském klášteře uveden koncert, v němž zazní symfonická báseň Holoubek Antonína Dvořáka. Pražský komorní balet uvede slavné choreografické zpracování této balady od Pavla Šmoka. Tanečníky bude doprovázet Orchestr Academia filarmonica Bohemia pod vedením dirigenta Jiřího Havlíka. Vůbec poprvé od premiéry Šmokova Holoubka v roce 1993 odehraje soubor tuto choreografii v orchestrálním doprovodu. Stejný program pak Pražský komorní balet uvede v neděli 6. srpna v konventu bývalého cisterciáckého kláštera v Kutné Hoře-Sedlci. Dvojím orchestrálním uvedením choreografie Holoubek v rámci festivalu Pražský komorní balet také důstojně připomene letošní nedožité devadesátiny Pavla Šmoka, které si oficiálně připomeneme v říjnu.

Holoubek – choreografie Pavel Šmok – Pražský komorní balet (zdroj PKB / foto Michal Hančovský)

 

Balet Divadla F. X. Šaldy – fotogalerie z příprav premiéry
Baletní soubor libereckého Divadla F. X. Šaldy se už před prázdninami pustil do příprav nové inscenace. Bude mít sice premiéru až 10. listopadu, ale půjde o náročnější kus, novou autorskou inscenaci Libora Vaculíka opět na literární téma: Petrolejové lampy – obrazy z Jilemnice. Inscenace na motivy románu Jaroslava Havlíčka vzniká na hudbu Leoše Janáčka. Využíváme možnosti zveřejnit fotografie z prvních zkoušek, které společně s Liborem Vaculíkem vedl i Václav Janeček.

 

„Emoji kviz“ z Royal Opera House
Možná nejste fanoušky sociálních sítí, instantní komunikace a redukování pocitů a slov na obrázky, ale určitě je znáte – populární „emoji“. Dnes už to nejsou jen tváře se škálou výrazů, „smajlíky“, ale doslova obrázková abeceda, téměř každou emoci, událost nebo stav můžeme na internetu místo popisu vyjádřit obrázkem. V Royal Opera House mají kreativní autory, kteří se starají o web a sociální sítě, nepochybně práce na plný úvazek (o takové specializaci si tady můžeme jen nechat znát, i když by někdy weby a profily divadel opravdu potřebovaly oživit). Nedávno připravili kviz pro své čtenáře, primárně pro sledující profil Royal Opera House na Twitteru, kteří soutěžili o ceny, ale svůj ostrovtip si může vyzkoušet každý. Poznáte slavné balety pod děje „popsaného“ pomocí emoji? Rozluštění najdete na konci týdeníku a celý kviz i s operami si můžete zkusit zde.

 

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat