O pěveckou soutěž Antonína Dvořáka je velký zájem i letos

Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se v letošním 54. ročníku ve čtyřech kategoriích zúčastní 106 umělců ve věku do 35 let z 26 zemí. Je to téměř stejně jako loni, kdy se přihlásilo 107 zájemců. Rekord tak zůstal 40. ročníku s téměř 120 účastníky. Mužských zájemců je dlouhodobě méně, letos jen 27. Soutěž se v Karlových Varech uskuteční od 8. do 15. listopadu 2019. Novinářům to dnes řekl Alois Ježek, ředitel Mezinárodního pěveckého centra Antonína Dvořáka, které soutěž pořádá.
Mezinárodní pěvecká soutěž Antonína Dvořáka (zdroj FB MPSA)

Malé množství zpěváků je dlouhodobým problémem. Je jich málo, ale zato jsou výborní,” řekl Ježek. Po předchozí době klesajícího zájmu o soutěž se v posledních letech podstatně zvýšil celkový počet účastníků. Například v roce 2011 se přihlásilo pouze 53 zájemců z 12 zemí. Nečekané množství 34 pěvců letos podalo přihlášku do kategorie Operní naděje. “Překvapilo nás to. Místo dvou kol jsme proto soutěž udělali jednokolovou,” podotkl Ježek.

Nejvíce účastníků je letos z České republiky, Ukrajiny, Slovenska a Ruska. Soutěž zahájí 8. listopadu v Alžbětiných lázních kategorie Operní naděje, která pro pěvce a pěvkyně ve věku 16 až 20 let vznikla v roce 2014. Slavnostní galakoncert vítězů a laureátů soutěže s orchestrem a udílením cen se uskuteční 15. listopadu v karlovarském městském divadle. Vzhledem k onemocnění dirigenta Františka Drse zatím není jasné, kdo povede Karlovarský symfonický orchestr.

V porotě zasednou známá jména ze světa opery. Jejím předsedou bude Peter Dvorský. Předsedkyní odborné poroty pro kategorii Operní naděje se opět stala Magdaléna Hajóssyová. Podle pořadatelů jde především o to, aby laureáti našli uplatnění na umělecké scéně. “Soutěž je ojedinělá tím, že oceňuje mladé pěvce na začátku jejich umělecké kariéry,” sdělil zakladatel soutěže Ježek.

Soutěž vznikla v roce 1966, aby rozvinula tehdejší pěvecké školy a dala příležitost mladým zpěvákům. Pořadatelé v roce 2009 u mužů prodloužili věkové rozmezí soutěžících v junior kategorii do 25 let. O rok později zvýšili věkový limit pro účastníky v kategorii opera do 35 let u mužů i žen. Vítěze čekají nejen finanční odměny, ale i nabídky na hostování v českých a moravských operních domech. V soutěži v minulosti uspěli například Roman Janál, Gabriela Beňačková, Eva Urbanová a Adam Plachetka.

Antonín Dvořák znamená podle odborníků pro českou komorní píseň totéž, co znamenal pro písňovou tvorbu ve své době Franz Schubert. Dvořák překonal pojetí písňové kompozice jako prosté harmonizace vokální linky a jeho písňové cykly tvoří uzavřené tematické celky – navzdory tomu, že některé písně zpopulárněly natolik, že žijí svým samostatným životem.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat