Obce přispívají na pražské varhany, vybrána je třetina peněz

Sedm desítek českých a moravských obcí se rozhodlo přispět na výrobu nových varhan pro katedrálu sv. Víta na Pražském hradě. Peníze ve veřejné sbírce přibývají a počítá se s tím, že lidé by nový nástroj mohli poprvé slyšet ke konci roku 2019. Z potřebných několika desítek milionů korun je ke dnešnímu dni vybráno 22,2 milionu korun, což je podle webu Svatovítské varhany 29 procent cílové částky.

Obce reagovaly na výzvu, kterou koncem minulého roku adresovali starostům kardinál Dominik Duka a předseda Svazu měst a obcí František Lukl. „Obcí, které buď již přispěly, nebo s nimi jednáme, je nyní devětašedesát,” řekl dnes předseda správní rady nadačního fondu Svatovítské varhany a děkan Metropolitní kapituly u Sv. Víta Ondřej Pávek. Suma, která ve veřejné sbírce přibývá, narostla od prosince o několik milionů korun. Přispívají také firmy, církev ale na počátku sbírky deklarovala, že největší finanční zátěž ponese sama.

Praha už přispěla na pořízení nových varhan milionem korun. Jména všech přispívajících měst a obcí budou zaznamenána v knize donátorů.

Podle Pávka by do několika týdnů měl být znám zhotovitel nového nástroje. Příslušná komise vybírá ze čtyř nabídek podle umělecké kvality, kreativity návrhu, architektonického ztvárnění varhanní skříně, technických parametrů i podle ceny.

V pražské katedrále by nové varhany měly být instalovány nejpozději 28. září 2019. Mají v jednadvacátém století ukončit dostavbu katedrály, která v současnosti patří církvi i státu zároveň.

Katedrála sv. Víta Praha (zdroj pixabay.com)

Iniciátoři projektu v roce 2015 vyhlásili národní sbírku. Katedrální varhany budou originálním uměleckým, dílem stavěným na míru prostoru svatovítské katedrály se složitým členěním i náročnou akustikou.

Dosavadní Mölzerovy romantické varhany na Wohlmutově kruchtě nad chórovou kaplí jsou zvukově dostačující pouze pro starou část. Od dostavby katedrály proto byly učiněny už tři pokusy postavit nový nástroj, který by zvukově zaplnil prostor celé dostavěné katedrály. Pro tento účel byl vystavěn velký novogotický kůr nad hlavním vchodem s rozetou.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat