Obecní dům kupuje dva Steinwaye, v Hamburku je vybírali Kahánek s Kasíkem

Pražský Obecní dům bude mít dvě nová koncertní křídla značky Steinway, oba nástroje vyjdou dohromady na sedm milionů korun. V centrálním sídle firmy v Hamburku je vybrala pětičlenná výprava včetně známých českých pianistů Iva Kahánka a Martina Kasíka, která dnes přiletěla z Prahy. Obecní dům pořizuje koncertní křídlo model D-274 pro Smetanovu síň a menší model B-211 pro ostatní sály reprezentačního patra a komorní prostory. Nástroje by měly být přivezeny do Prahy začátkem prosince.

Kasík a Kahánek si hlavní nástroj nejprve vybírali mezi osmi koncertními křídly, nakonec se jim líbilo deváté, které nedostali poprvé k nahlédnutí. „Jeli jsme hledat klavír, který je mimořádný, ne který je ‘jen’ krásný. Chceme, aby vydržel dlouhou dobu, ukázal potenciál všech možných výrazových poloh, barev a dynamik a aby maximálně respektoval osobnost klavíristy,” řekl Kasík.

Steinway-Haus Vídeň - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Gryffindor)
Steinway-Haus Vídeň – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Gryffindor)

Křídla pianisté vybírali tak, aby podle prvního dojmu odlišili nejkvalitnější nástroje podle zvukových i mechanických kvalit. Nevyhovovalo pět z devíti nástrojů. Při druhém výběru, tedy na dalších čtyřech, pianisté pak zahráli výběr ze svého repertoáru. Technickou stránku posuzoval i uznávaný ladič Jan Machart.

„Vybíráme pro Obecní dům a předpokládáme, že klavír často bude hrát před symfonickým orchestrem jako sólový nástroj, navíc v akustice s dlouhým dozvukem. Čili vybíráme klavír, který je dostatečně znělý a zároveň velmi inspirativní,” vysvětlil Kahánek.

Předseda představenstva akciové společnosti Obecní dům Vlastimil Ježek, který se výpravy neúčastnil, již v Praze řekl, že se nástroje pořídí z peněz, které akciová společnost Obecní dům vydělala.

V současné době Obecní dům disponuje čtyřmi, většinou dvacet a více let starými klavíry, z nichž tři jsou podle Ježka v téměř nepoužitelném stavu. Všechny čtyři současně s nákupem nových nástrojů Obecní dům odprodá, takže na ceně dvou nových alespoň něco málo ušetří, dodal Ježek.

Steinway & Sons piano - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Alan Levine)
Steinway & Sons piano – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Alan Levine)

Firma Steinway, založená roku 1880, ročně prodá v Hamburku více než dvanáct set velkých koncertních křídel a dvě stě padesát pianin, uvedl manažer firmy Anton Wilhelm.

Mohlo by vás zajímat


Napsat komentář