Obecní dům kupuje dva Steinwaye, v Hamburku je vybírali Kahánek s Kasíkem

Pražský Obecní dům bude mít dvě nová koncertní křídla značky Steinway, oba nástroje vyjdou dohromady na sedm milionů korun. V centrálním sídle firmy v Hamburku je vybrala pětičlenná výprava včetně známých českých pianistů Iva Kahánka a Martina Kasíka, která dnes přiletěla z Prahy. Obecní dům pořizuje koncertní křídlo model D-274 pro Smetanovu síň a menší model B-211 pro ostatní sály reprezentačního patra a komorní prostory. Nástroje by měly být přivezeny do Prahy začátkem prosince.

Kasík a Kahánek si hlavní nástroj nejprve vybírali mezi osmi koncertními křídly, nakonec se jim líbilo deváté, které nedostali poprvé k nahlédnutí. „Jeli jsme hledat klavír, který je mimořádný, ne který je ‘jen’ krásný. Chceme, aby vydržel dlouhou dobu, ukázal potenciál všech možných výrazových poloh, barev a dynamik a aby maximálně respektoval osobnost klavíristy,” řekl Kasík.

Steinway-Haus Vídeň - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Gryffindor)
Steinway-Haus Vídeň – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Gryffindor)

Křídla pianisté vybírali tak, aby podle prvního dojmu odlišili nejkvalitnější nástroje podle zvukových i mechanických kvalit. Nevyhovovalo pět z devíti nástrojů. Při druhém výběru, tedy na dalších čtyřech, pianisté pak zahráli výběr ze svého repertoáru. Technickou stránku posuzoval i uznávaný ladič Jan Machart.

„Vybíráme pro Obecní dům a předpokládáme, že klavír často bude hrát před symfonickým orchestrem jako sólový nástroj, navíc v akustice s dlouhým dozvukem. Čili vybíráme klavír, který je dostatečně znělý a zároveň velmi inspirativní,” vysvětlil Kahánek.

Předseda představenstva akciové společnosti Obecní dům Vlastimil Ježek, který se výpravy neúčastnil, již v Praze řekl, že se nástroje pořídí z peněz, které akciová společnost Obecní dům vydělala.

V současné době Obecní dům disponuje čtyřmi, většinou dvacet a více let starými klavíry, z nichž tři jsou podle Ježka v téměř nepoužitelném stavu. Všechny čtyři současně s nákupem nových nástrojů Obecní dům odprodá, takže na ceně dvou nových alespoň něco málo ušetří, dodal Ježek.

Steinway & Sons piano - ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Alan Levine)
Steinway & Sons piano – ilustrační foto (zdroj commons.wikimedia.org/Alan Levine)

Firma Steinway, založená roku 1880, ročně prodá v Hamburku více než dvanáct set velkých koncertních křídel a dvě stě padesát pianin, uvedl manažer firmy Anton Wilhelm.

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na