Obecní dům rozezněla hudba z hollywoodských filmů

Český národní symfonický orchestr (ČNSO) si na závěr 15. ročníku mezinárodního festivalu Prague Proms přichystal večer pro příznivce filmových a seriálových melodií. Vyprodanému a nadšenému sálu při dnešním koncertě nazvaném Hollywood Night dokázal, že filmová hudba je plnohodnotná, svébytná a v neposlední řadě velmi hravá. V Obecním domě zazněla díla největších es žánru - Hanse Zimmera, Henryho Manciniho, Johna Williamse či Ennia Morriconeho.
Hollywood Night (zdroj Prague Proms)

Namísto toho,aby hudba tradičně dokreslovala film, tentokrát záběry ze slavných filmů doprovázely hudebníky. Na plátně zavěšeném nad orchestrem se tak prolínaly obrázky herce Jeana-Paula Belmonda, praještěrů z Jurského parku či Dartha Vadera a stormtrooperů z Hvězdných válek. Dirigentské taktovky se chopil newyorský rodák Carl Davis, který uvolněnou atmosféru večera podpořil i svým oblečením: první polovinu koncertu řídil v blankytně modrém, druhou pak ve zlatém plášti.

Akční snímky reprezentovala hudba k bondovce Casino Royale, sci-fi například 12 opic a westerny Sedm statečných či Butch Cassidy a Sundance Kid. Nejčastěji zazněl doprovod z filmů režiséra Quentina Tarantina – vedle snímků Kill Bill a Pulp Fiction nemohl orchestr opomenout hudbu k filmu Osm hrozných, kterou ČNSO sám nahrál v Praze a která svému autorovi Morriconemu vynesla Oscara.

Filmová hudba umožnila vyniknout nástrojům, které na koncertech klasické hudby často nezní – ve 12 opicích hrál prim akordeon, v Řeku Zorbovi i v Sherlocku Holmesovi: Hře stínů zase cimbál.

K orchestru se přidalo hned několik hostů. Stylově odfrázované blues z krimithrilleru Kdo nastaví kůži zazpíval David Kraus, s dojemnou baladou z oscarových Tří billboardů kousek za Ebbingem vystoupila slovenská sopranistka Lenka Máčiková. Herec Martin Huba se coby recitátor převtělil do Winstona Churchilla a v jeho emotivním projevu k britským občanům připomněl válečné filmové drama Nejtemnější hodina.

Publikum si získal i zpěvák Ondřej Izdný, který písní Hollow Talk připomněl švédsko-dánský seriál Most se svéráznou vyšetřovatelkou Sagou Norenovou. Ze seriálových melodií zazněla i píseň z drogových Narcos a úsměvy na tvářích posluchačů vyvolala znělka z často reprízovaných televizních Vražd v Midsomeru.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat