Opera PLUS Retro (1): Gabriela Horvátová – Janáčkova Kostelnička poprvé digitálně (AUDIO)

V této pohnuté době otevíráme pro naše čtenáře nový cyklus Opera PLUS Retro. Zde vám nabídneme nově objevené zvukové záznamy, které dosud nevyšly na digitálních nosičích.
Gabriela Horvátová jako Kostelnička (zdroj operaslovakia.sk)

Zároveň bychom tímto projektem rádi připomněli některé dnes téměř neznámé české umělce a osobnosti, o kterých se můžeme ledacos dočíst v encyklopediích, ale většina z nás nikdy neslyšela, jak zněli. Ponořili jsme se proto do soukromých sbírek a vybíráme pro vás ty nejzajímavější gramodesky a fonografické válečky.

První malou raritou je záznam árie „Co chvíla“ z opery Její pastorkyňa v podání Gabriely Horvátové, vůbec první představitelky Kostelničky v Národním divadle. O této mimořádné pěvecké osobnosti se v kontextu s Janáčkovým životem hovoří poměrně často. Byla pro skladatele nejen ideálním ztělesněním role Kostelničky, ale také jeho údajnou milenkou. O jejím životě jsme vydali souborný článek, který si můžete přečíst zde.

Tato mimořádná pěvkyně, která obsáhla role altového, mezzosopránového i sopránového oboru, byla 27 let členkou opery Národního divadla v Praze a také úspěšnou herečkou němého filmu. Naposledy si zahrála ve zvukovém filmu Mikoláš Aleš (1951) po boku Karla Högera. Svou pěveckou kariéru ukončila koncertem v pražském Domě umělců v roce 1961. Datum pořízení záznamu árie Kostelničky s klavírním doprovodem není známé.

Opera PLUS Retro – Gabriela Horvátová: “Co chvíla”

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat


5 1 vote
Ohodnoťte článek
Subscribe
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments