Óda na život v podání Josého Carrerase a jeho hostů a další aktuality ze světa klasické hudby

  1. 1
  2. 2
Hudební kurýr – vydání číslo 56. Letmý pohled na události ze světa klasické hudby, k nimž došlo na přelomu starého a nového roku: Beethovenův maratón v jednom dni. Žádné větší nástroje na palubách British Airways. Prezident Emmanuel Macron nařídil vyučování hudby ve všech školách ve Francii. Čtení o dirigentech: Dirigent a ostatní katastrofy. Kompletní nahrávky kvarteta Amadeus. Óda na život v podání Josého Carrerase. Kreuzchor naplnil drážďanský fotbalový stadion. Joshua Weilerstein zastoupí u Newyorské filharmonie Charlese Dutoita. Dirigent Barenboim za uznání Palestinského státu. Christian Thielemann bude dirigovat novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2019.

 

Beethovenův maratón v jednom dni
Na koncertě, který se uskutečnil s Petrohradskou filharmonií pod taktovkou Sergeje Stadlera, zaznělo všech devět symfonií Ludwiga van Beethovena. Městské koncertní sdružení Sankt-Peterburg Kontsert obdrželo písemné oznámení od Guinness World Records Russia o zapsání do knihy rekordů. Koncertní maratón trval 8 hodin a 3 minuty. Sergej Stadler se svým orchestrem provedl v roce 2014 v jednom dni všechny čtyři symfonie Petra Iljiče Čajkovského.

Sergej Stadler – ilustrační foto (zdroj week08.conservatory.ru)

Podobnou událost však zažil již v prosinci 1988 Londýn na charitativním koncertu pod taktovkou Lorina Maazela, který však dirigoval tři orchestry – Royal Philharmonic, The Philharmonia Orchestra a London Symphony. Rovněž Martyn Brabbins v průběhu jednoho dne zahrál v rámci festivalu v Cheltenhamu v roce 2003 se stejným orchestrem – Salomon Orchestra – všechny symfonie.

Takže nic nového pod sluncem. Co tak zkusit zahrát všechny Haydnovy symfonie? Stačilo by k tomu čtyřiadvacet hodin?


Žádné větší nástroje na palubách British Airways

Výňatek z podmínek letecké společnosti British Airways:
– Menší hudební nástroje mohou být bezplatně přepravovány v kabině jako jedno ze zavazadel, ale nikoliv navíc. To znamená, že můžete mít malou tašku na notebook nebo kabelku a také menší hudební nástroj, který bude počítán jako druhé příruční zavazadlo. Naši zaměstnanci letiště se budou snažit najít prostor v kabině pro hudební nástroje, které mají rozměry do 80 x 30 x 25 centimetrů, protože víme, že extrémní teploty mohou tyto nástroje poškodit.
– Pokud je váš hudební nástroj v pouzdře větším než 80 x 30 x 25 centimetrů, bude kontrolován při odbavení na stojánce jako součást povoleného zavazadla. Tam, kde je to možné, budeme se snažit umístit nástroje až do rozměru 190 x 75 x 65 centimetrů, pokud nám to oznámíte nejméně čtyřiadvacet hodin před letem.
– Pokud váš nástroj váží více než 23 kilogramů, budete muset zaplatit poplatek za nadváhu zavazadel. Maximální hmotnost hudebních nástrojů, které můžeme dopravovat, je 45 kilogramů.

více zde

Skotská houslistka Nicola Benedetti na základě těchto nových podmínek požádala o rychlé setkání s výkonným ředitelem společnosti British Airways Alexem Cruzem, aby vyjádřila svůj postoj ke změnám, které letecká společnost nařídila minulý týden bez předchozího oznámení.

Jak může dopadnout viola da gamba přepravovaná společností Alitalia?

Zničená viola da gamba po přepravě letadlem (zdroj FB Myrny Herzog)


Prezident Emmanuel Macron nařídil vyučování hudby ve všech školách ve Francii

Francouzská vláda vynaloží 20 milionů eur, aby zajistila, že každá škola v zemi bude mít do roku 2019 svůj vlastní sbor a že učitelé hudby budou plně vyškoleni. Ministryně kultury Françoise Nyssen a ministr školství Jean-Michel Blanquer představili podrobnosti o společné akci ve prospěch hudební výchovy ve školách. Dnes má téměř jedna ze čtyř škol sbor. Cílem je ustanovení sborů v každé druhé škole do září 2018 a ve všech školách od školního roku 2019.

Na vysokých školách budou volitelně nabídnuty dvě hodiny sboru týdně. Ministr školství uvádí, že se nařízení bude týkat také odborných vysokých škol.

Hudba bude prioritou francouzské vlády. Projekt bude zaměřen především na učitele hudební výchovy a hudba bude také více přítomna v počátečním vzdělávání učitelů.

Co nařídí nová vláda u nás?

Ilustrační foto (zdroj pixabay.com)


Čtení o dirigentech: Dirigent a ostatní katastrofy

Bob Ross: Dirigenten und andere Katastrophen (zdroj amazon.de)

„Dirigent je přirozeným nepřítelem hudebníka.“ Touto větou inspiroval starší hudební kolega před mnoha lety skotského hornistu Mnichovských filharmoniků Boba Rosse k napsání knihy, jež před nedávnem vyšla. Veselá kniha vypráví o dirigentech, kteří se nechtějí setkat s hudebníky mimo koncertní síň (což v jednom případě vedlo k tomu, že se maestro ztratil ve sklepě a téměř zmeškal koncert), jmenuje „top ten“ nejnepříjemnějších dirigentů (až na výjimky zde figurují jen německá jména) a zmiňuje se i o závisti mnoha kolegů vůči Vídeňským filharmonikům, kteří nemají šéfdirigenta a kde řada dirigentů vystupuje „za málo peněz“ nebo „pro čest“.

Kniha je plna jemného, ale často i černého skotského humoru. Až na pár výjimek se zdá, že téměř všichni dirigenti jsou „nejen ješitní a zahledění do sebe, ale především despotičtí“. V knize dostává prostor zejména zesnulý dirigent Sergiu Celibidache, který začínal v Mnichovské filharmonii v roce 1996, stejně jako autor knihy. Bob Ross spontánně osvětluje mnoho aspektů hudby, včetně „politického“ rozdělení orchestru („smyčce pocházejí z bohatých konzervativních rodin CDU/CSU, dechaři jsou liberálové a žestě spíše levičáci“). Víc než zábavné čtení!!!
více zde


Kompletní nahrávky kvarteta Amadeus

Amadeus kvartet (Norbert Brainin, Siegmund Nissel, Peter Schidlof, Martin Lovett) nepochybně patří do série legendárních souborů v oblasti komorní hudby. Při příležitosti sedmdesátého výročí souboru, který oblažoval milovníky komorní hudby svými nahrávkami z let 1951 až 1987 a koncerty od roku 1948, vydává Deutsche Grammophon ve spolupráci s posledním žijícím členem souboru Martinem Lovettem limitovanou sérii sedmdesáti CD.

CD samozřejmě obsahuje opěvované nahrávky děl Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta, Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta a Johannese Brahmse, ale též smyčcové kvartety Antona Brucknera, Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a Petra Iljiče Čajkovského. Najdete zde rovněž méně hraná díla Frederica Bridge, Benjamina Brittena, Petera Racina Frickera, Priaulx Rainier a Jamese MacMillana.


Óda na život v podání Josého Carrerase

Poslední vánoční benefiční koncert, který v Mnichově uspořádal tenorista José Carreras, získal na výzkum leukémie necelých 3,3 milionu euro. Mezi vystupujícími umělci byli mimo jiné Jonas Kaufmann a houslista David Garrett.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat