Óda na život v podání Josého Carrerase a jeho hostů a další aktuality ze světa klasické hudby

  1. 1
  2. 2

José Carreras a jeho nadace získávají každoročně hodně peněz prostřednictvím vlastního vánočního pořadu v německé televizi. Letošní výtěžek je ve skutečnosti na stejné úrovni jako v posledních několika letech. Tento rok se konal již třiadvacátý ročník formou živé televizní show. Získaná suma bude však větší po započítání online darů. Doposud bylo získáno více než 300 milionů eur a více než třetina z nich pocházela z Německa. José Carreras založil nadaci 14. července 1988.

Velmi úspěšný a sympatický – fundraiser!
více zde


Kreuzchor naplnil drážďanský fotbalový stadion

Na poslední adventní koncert sboru Dresdner Kreuzchor přišlo celkem 23.650 návštěvníků. Stadion fotbalového klubu druhé divize Dynamo Dresden byl vyprodán stejně jako v předchozím roce. Program sto osmi mladých sboristů pod vedením Kreuzkantora Rodericha Kreileho obsahoval díla od chorálu Ich steh an deiner Krippen hier z Vánočního oratoria Johanna Sebastiana Bacha přes klasickou píseň Stille Nacht až po populární aranžmá mezinárodních vánočních koled.


Joshua Weilerstein zastoupí u Newyorské filharmonie Charlese Dutoita

Joshua Weilerstein, který se v loňském roce objevil za pultem České filharmonie, uskuteční v lednu řadu koncertů s New York Philharmonic poté, co Charles Dutoit po obviněních ze sexuálních útoků (informovali jsme zdea zde) odstoupil od vystoupení.

Joshua Weilerstein (zdroj YouTube)

Společnost Associated Press oznámila 21. prosince, že čtyři ženy tvrdily, že je dirigent Dutoit sexuálně napadl při incidentech v letech 1985 až 2010. Nejnověji poskytly další dvě ženy, francouzská zpěvačka Anne-Sophie Schmidt a anglická hudební administrátorka Fiona Allan, obsáhlé rozhovory předním médiím.

Joshua Weilerstein byl v roce 2011 jmenován asistujícím dirigentem v Newyorské filharmonii a je uměleckým ředitelem Orchester de Chambre de Lausanne. Pokud jde o náhradníka za Charlese Dutoita na turné s Royal Philharmonic Orchestra, zastoupí jej na východním pobřeží Pinchas Zukerman a několik termínů na západním pobřeží Spojených států převezme Thierry Fischer.


Dirigent Barenboim za uznání Palestinského státu

Dirigent a klavírista Daniel Barenboim se vyslovil ve prospěch mezinárodního uznání státu Palestina. „Můžete snad očekávat kompromis mezi dvěma národy stejně tak jako mezi dvěma lidmi, kteří se navzájem neuznávají?“ píše Barenboim v příspěvku pro týdeník Die Zeit.

Daniel Barenboim (zdroj danielbarenboim.com)

Hudebník reaguje na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém za hlavní město Izraele a přesunout tam americké velvyslanectví. V rámci spravedlivého řešení Barenboim navrhuje, aby se západní Jeruzalém stal hlavním městem Izraele a východní Jeruzalém hlavním městem Palestiny. Vzhledem k tomu, že touha po míru obou národů musí být stejná, navrhuje dirigent Palestincům a Izraelcům, „aby jasně vyjádřili, že mají dost tohoto desetiletí trvajícího konfliktu a že konečně chtějí mír“.

Mezinárodní uznání Palestiny není „krokem proti Izraeli, ale krokem směrem k vzájemně životaschopnému řešení“, uvedl argentinský dirigent a klavírista Daniel Barenboim, který získal nejen izraelské, ale také čestné palestinské občanství.


Christian Thielemann bude dirigovat novoroční koncert Vídeňských filharmoniků 2019

Poprvé ve své kariéře bude za pultem Vídeňských filharmoniků dirigent Staatskapelle Dresden Christian Thielemann. Osmapadesátiletý dirigent je uměleckým ředitelem Osterfestspiele Salzburg a s orchestrem spolupracuje již od roku 2000. Významným počinem byl jak jeho beethovenský cyklus, tak také provedení Wagnerových, Mozartových a Verdiho oper ve Wiener Staatsoper.

Christian Thielemann (zdroj YouTube)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat