Odboráři z operního sboru ND vyhlásili stávkovou pohotovost. Vadí jim podmínky k práci, vedení s nimi prý nemluví

Zhruba šedesátka sboristů Národního divadla v Praze vyhlásila stávkovou pohotovost a nevylučuje ani stávku. Důvodem protestu je neúspěšné kolektivní vyjednávání, podle nich nerovné pracovní podmínky a také to, že s nimi ředitel Jan Burian prý nekomunikuje ohledně koncepce Národního divadla. Oznámil to dnes Jakub Hrubý, předseda základní organizace Unie profesionálních zpěváku České republiky v Národním divadle. Vedení divadla vzápětí vydalo tiskovou zprávu, podle níž důvodům stávkové pohotovosti nerozumí.

Národní divadlo Praha (zdroj ND Praha)

“Stávková pohotovost je vyhlášena na dobu do 20. června 2017, poté bude rozhodnuto o dalším postupu a případném vyhlášení stávky,” uvedl Jakub Hrubý. Podporu sboristům podle předáka Hrubého vyjádřily i další soubory Opery Národního divadla. Dodal, že atmosféra v divadle je už natolik neúnosná, že se sboristé rozhodli vyhlásit stávkovou pohotovost jako krajní prostředek, jak zahájit komunikaci s Janem Burianem. Vytýkají mu také to, že předložil koncepci Národního divadla ministrovi kultury, aniž tento zásadní dokument předtím projednal s odborovými organizacemi.

Unie profesionálních zpěváků České republiky v Národním divadle v prohlášení dále uvedla, že stávkovou pohotovost vyhlásila kvůli dlouhodobé přetrvávající diskriminaci zaměstnanců a nerovným pracovním podmínkám v Národním divadle. “Stávající podmínky nastavení pracovního úvazku v Národním divadle pro jednotlivé umělecké kolektivní složky jsou diskriminační, což způsobuje nerovné pracovní podmínky pro jednotlivé umělecké zaměstnance,” uvedli odboráři.

Vedení Národního divadla reagovalo na vyhlášení stávkové pohotovosti tiskovou zprávou, zaslanou mluvčím divadla Tomášem Staňkem:

„V Národním divadle působí celkem osm odborových organizací. Vedení divadla musí jednat s každou individuálně, protože dohromady nevytvořily společnou odborovou radu. Uzavíráme tedy osm kolektivních smluv, které se skládají ze společné části a profesních příloh pro jednotlivé umělecké profese. Vedení divadla má za to, že je dohodnuto s většinou odborových organizací, a vyzvalo tedy jednotlivé zástupce k podpisu kolektivní smlouvy včetně příloh. Jednání se protahují jen s Unií profesionálních zpěváků, která zastupuje operní sbor. Vedení Národního divadla však nemůže akceptovat návrh profesní přílohy kolektivní smlouvy, který by byl v rozporu s platnými právními předpisy, jak tomu bylo v minulosti. Vyhlášení stávkové pohotovosti sboru tedy nerozumíme, neboť většina problémů týkajících se 90 % zaměstnanců Národního divadla je dávno vyřešena.“

Se sborem je vedení Národního divadla podle zaslané tiskové zprávy připraveno dál trpělivě jednat.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat