Okouzlení rytmem. Gustav Mahler Jugendorchester na Dvořákově Praze

Mahlerův orchestr mládeže je v Praze vždy vítaným hostem. Pohled na vitální mladé a nadšené hráče je tak optimistický a osvěžující… Na festival Dvořákova Praha (11. září 2017) těleso dorazilo v mohutné sestavě, téměř se na pódium s klavírem všichni nevešli. Jejich dirigent Ingo Metzmacher na úvod zařadil „povinnou festivalovou složku“ – koncertní předehru V přírodě, op. 91 Antonína Dvořáka. Robustní aparát skladbě moc neslušel, přibližné linie smyčců, spíše hlučná než propracovaná dynamika a rozostřené kontury celé skladby budily dojem, že byla nastudována narychlo pro tento večer. Od této chvíle ale výkon orchestru už jen stále rostl.
Ingo Metzmacher, Gustav Mahler Jugendorchester – Dvořákova Praha 11. 9. 2017 (zdroj Dvořákova Praha / foto Martin Divíšek)

Gershwinův Klavírní koncert F dur přinesl efektní jazzový výraz, hudbu plnou hravých synkop a pohody. Sólového partu se ujal francouzský klavírista Jean-Yves Thibaudet. Hrál uvolněně a s lehkostí (Allegro). Hezky se vydařilo Adagio – Andante con moto, kde se klavír a rozevláté smyčce střídají v kantilénách a tempo příjemně šlape. V poslední části má klavír dost práce s náročným rytmickým modelem, rychlou melodii musí doslova vytepávat do klaviatury pomocí opakovaných úhozů. Thibaudet se s tím vyrovnal s nadhledem a hravostí, má smysl pro pikantní jazzový styl. Gustav Mahler Jugendorchester se také nedal zahanbit, velké baterie bicích spustily hlučné rytmy a sál se naplnil pompézním festivalovým zvukem nablýskaných žesťů a zpívajících smyčců. Jako přídavek klavírista zahrál miniaturu od Schuberta, kterou věnoval jako vzpomínku svému příteli Jiřímu Bělohlávkovi.

Po přestávce dirigent zařadil dvě suity z moderních baletů: Bartókova Podivuhodného mandarína a Ravelovu Suitu č. 2 Daphnis a Chloé. Bartók přinesl velkou expresi, ohlušující kontrasty, barbarské rytmy, které šly do sebe i proti sobě. Na konci skladby se rozpoutalo doslova pekelné furioso. Ocenění se dočkala výborná sóla klarinetu, trubky, hoboje, fagotu. Všichni hráli soustředěně a přesně a s nadšením si tu hudbu užívali.

Ravel se stal druhým zlatým hřebem večera, orchestr kouzlil jemné barvy a citlivé dynamické vlnky přecházející ve velká vzepětí. Iluze světla a neznámých krajin. Zde najednou nevadila velikost tělesa, po nějaké těžkopádnosti nezbylo ani památky. Přesně formulované a sehrané běhy houslí i dalších nástrojových skupin zvláště v rychlém závěru suity nešlo než obdivovat. Skvěle si vedla koncertní mistryně v dlouhém houslovém sólu, také flétna i mnozí další. Byla tu řada krásných míst, kde mohli tito vybraní mladí hráči, nejlepší ze své generace, předvést svůj talent, a oni si to nenechali ujít. Ani notičku. Dirigent Ingo Metzmacher vedl těleso mírným elegantním gestem, dal dílu inspiraci a fantazii, současně s logickou a jasnou strukturou. Bylo to vynikající nastudování. Nakonec jsme si užili mnoho fandění a potlesku jednotlivým hráčům i skupinám vyvolávaným dirigentem, hodně úsměvů, objímaní na pódiu i slziček dojetí mezi mladými hudebníky. Radovali se z koncertu stejně jako publikum. A to je moc sympatické.

Hodnocení autorky recenze: 80%

 

Dvořákova Praha 2017
Jean-Yves Thibaudet (klavír)
Dirigent: Ingo Metzmacher
Gustav Mahler Jugendorchester
11. září 2017 Dvořákova síň Rudolfina Praha

program:
Antonín Dvořák: V přírodě, op. 91, B. 168
George Gershwin: Koncert pro klavír a orchestr F dur
=přestávka=
Béla Bartók: Podivuhodný mandarín, baletní suita, op. 19, Sz. 73
Maurice Ravel: Daphnis a Chloé, baletní suita č. 2

www.dvorakovapraha.cz

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Hodnocení

Vaše hodnocení - Gustav Mahler Jugendorchester -I. Metzmacher & J.-Y. Thibaudet (Dvořákova Praha 11.9.2017)

[yasr_visitor_votes postid="267227" size="small"]

Mohlo by vás zajímat