Olga Jelínková: Verdiho fráze nesou hlas samy!

  1. 1
  2. 2
  3. 3

VIZITKA
Olga Jelínková absolvovala Pražskou konzervatoř u Antonie Denygrové a Hudební fakultu pražské AMU ve třídě Miloslava Podskalského. V červnu 2011 se stala finalistkou prestižní pěvecké soutěže Concorso di canto lirico internazionale per cantanti lirici – Giacomo Puccini v italské Lucce a v listopadu 2011 získala první cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech. Jako Rosina se představila v Jihočeském divadle České Budějovice, Eurydiku v Offenbachově Orfeovi v podsvětí zpívala v Divadle J. K. Tyla v Plzni a v Městském divadle v Brně. Madame Herz (Wolfgang Amadeus Mozart: Divadelní ředitel) zpívala v Městském divadle v Brně, Královnu noci v opeře Petera Shaffera Amadeus ve Slezském divadle Opava. Adélu ze Straussova Netopýra a Mozartovu Královnu noci ztvárnila v Národním divadle Brno, Gildu, Olympii a Aminu v libereckém Divadle F. X. Šaldy; za ztvárnění Aminy se dostala do širší nominace na cenu Thálie 2010. Do svého repertoáru si posléze připsala titulní roli Donizettiho Lucie z Lammermooru a později Nanettu, ve Slezském divadle Opava pak Despinu v Mozartově opeře Cosi fan tutte.

Pro Český rozhlas natočila s violistkou Jitkou Hosprovou nový písňový cyklus Zdeňka Lukáše Quis? pro soprán a violu, který jim autor dedikoval, Mimus magicus Jana Nováka nebo písňový cyklus Jaroslava Křičky První touhy s klavíristou Eduardem Spáčilem. Nazpívala hlas hlavní hrdinky do filmu Jaroslava Brabce Aplaus. Autor hudby k tomuto filmu Jan Jirásek jí dedikoval svůj nový písňový cyklus Voice on Canvas, který spolu s klavíristou Martinem Levickým nahráli opět pro Český rozhlas.

Její spolupráce s pražským Národním divadlem začala v roce 2014 rolí Mégacla (Josef Mysliveček: L’Olimpiade), následovala Královna noci ve Stavovském divadle, Slavík (Igor Stravinskij: Le Rossignol) a Chytračka (Carl Orff: Chytračka) na prknech hlavní scény Národního divadla.

Od ledna 2015 je angažovaná v Moravském divadle Olomouc. Zde se objevila v roli Lízy (Emmerich Kálmán: Hraběnka Marica), Barčete (Bedřich Smetana: Hubička), Gildy, Královny noci, Serafínky (Rudolf Piskáček: Perly panny Serafínky) a Musetty (Giacomo Puccini: La bohème). V Jihočeském divadle České Budějovice vystoupila v trojroli Ohně-Princezny-Slavíka v opeře Maurice Ravela Dítě a kouzla. Za roli Stravinského Slavíka se dostala do užší nominace na cenu Thálie za rok 2015 a získala cenu Opery Plus 2015. V září 2016 se představila v roli Xenie (Antonín Dvořák: Dimitrij) se společností Odyssey Opera a Boston Symphony Orchestra pod taktovkou Gila Rose v americkém Bostonu.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat