Olga Šroubková a Matouš Pěruška ve finále houslové soutěže Pražského jara

Finále obou pražskojarních soutěží se blíží. Zastoupení českých mladých umělců je však pouze v oboru housle. Cembalová porota vybrala účastníky, kteří se představí již dnes v Sále Martinů AMU. Dnešními finalisty jsou následující mladí umělci: Anastasia Antonova (Rusko), Krzysztof Garstka (Polsko), Anna Kiskachi (Rusko) a Andrew Rosenblum (USA). Finalisté přednesou za doprovodu Filharmonie Bohuslava Martinů a Collegia 1709 Koncert a moll pro flétnu, housle a cembalo BWV 1044 Johanna Sebastiana Bacha a Koncert pro cembalo a malý orchestr H 246 Bohuslava Martinů. Za provedení povinné skladby Petra Wajsara Harpsycho získal ocenění Andrew Rosenblum z USA.

Obě česká želízka v ohni na Pražském jaru, Olga Šroubková a Matouš Pěruška, budou bojovat s velmi ostřílenými houslisty. Žačce předsedy poroty Ivana Ženatého Haně Chang je pouhých čtrnáct let. Vyhrála již řadu mezinárodních soutěží (mimo jiné Stradivarius International Violin Competition, Louis Spohr Competition for Young Violinists) a hraje na nástroj Nicolla Amatiho. Japonská houslistka Yurina Arai (1994) má za sebou nemalé úspěchy (vítězka 2017 Jascha Heifetz International Violin Competition, International Arthur Grumiaux Competition for Young Violinists 2016). Studuje na Natsumi Tamai University of the Arts v Tokiu.

Olga Šroubková a Matouš Pěruška (zdroj festival.cz)

Olga Šroubková po absolutoriu na Pražské konzervatoři od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením profesora Adama Kosteckého. V září 2015 se stala laureátkou dvou mezinárodních soutěží v Číně – Zhuhai International Competition for Young Musicians (4. cena) a Chengdu International Violin Competition (1. cena) a v září 2016 získala 1. cenu a 4 zvláštní ocenění na prestižní mezinárodní soutěži Rodolfo Lipizer Prize. Matouš Pěruška je synem výborného violisty Jana Pěrušky a má za sebou řadu úspěchů a vystoupení.

Cenu Nadace Českého hudebního fondu za nejlepší provedení skladby Davida Lukáše Balada o Nackenovi získala Olga Šroubková, která rovněž obdržela cenu Nadace Bohuslava Martinů.

Lituji, že se na webových stránkách soutěže Pražského jara nelze dozvědět více o účastnících. Ten, kdo nemá možnost zakoupit program soutěže nebo být přímým účastníkem soutěžního klání, se o dění v soutěži dozví pouze útržkovitě přes Facebook a stránky festivalu. Každá, i regionální soutěž v zahraničí nabízí přenosy nejen z finále, ale i semifinále soutěžních vystoupení. Včerejšímu vyhlášení výsledků houslové soutěže na Facebooku nebylo vůbec rozumět a k dokonalosti a větší informovanosti veřejnosti má soutěž co dohánět.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat