Olga Šroubková koncertní houslistkou České filharmonie

Česká filharmonie (ČF) oznámila jmenování Olgy Šroubkové na místo stálého koncertního mistra. Tuto pozici bude sdílet spolu s Janem Mráčkem a Jiřím Vodičkou.
Olga Šroubková (zdroj olgasroubkova.com)

Šestadvacetiletá houslistka Olga Šroubková vystudovala Pražskou konzervatoř a Hochschule für Musik, Theater und Medien v Hannoveru. Je laureátkou řady prestižních hudebních soutěží, mezi nimi Mezinárodní hudební soutěž Pražského jara, Rodolfo Lipizer Prize, Michael Hill International Violin Competition, Kloster Schöntal či Michael Hill Violin Competition, naposled Shanghai Isaac Stern International Violin Competition. Je rovněž držitelkou ceny Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší provedení skladby Česká rapsodie a ceny Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení skladby Davida Lukáše Balada o Nackenovi a houslistovi.

Jak bylo oznámeno v červenci tohoto roku, z pozice koncertního mistra ČF odchází Josef Špaček. Sezóna 2019/2020 bude posledním obdobím, kdy tento post bude zastávat. Poté Špaček plánuje profilovat se výrazněji jako sólový hráč.

ČF vypsala výběrové řízení na pozici nového koncertního mistra. Na toto místo byla vybrána Olga Šroubková, která tak nastoupí na místo třetího koncertního mistra a bude spolupracovat se stávajícími koncertními mistry Jiřím Vodičkou a Janem Mráčkem. Současně se stane takzvanou čekatelkou na členství orchestru. “Po uplynutí jednoho roku šéfdirigent, umělecká rada a orchestr v tajném hlasování rozhodnou, zda bude uzavřena smlouva na dobu neurčitou a Šroubková se stane členkou orchestru,” uvedl mluvčí ČF Luděk Březina.

Šroubková vystupovala s ČF občasně již od roku 2006, tehdy při příležitosti 110. výročí vzniku orchestru. V letech 2014 a 2015 se zúčastnila konkurzu o místo koncertního mistra, na základě kterého působila doposud ve filharmonii jako hostující koncertní mistr.

Zatímco Špaček se stal v roce 2011 nejmladším koncertním mistrem ČF, Šroubková se stává první ženou v historii orchestru na této pozici.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]

Mohlo by vás zajímat