Opera Diversa uvedla premiéru Čaroděje a jeho sluhy, strašidelné pohádky napsané na míru třem protagonistům

V bývalé tovární hale MEZ v Brně-Židenicích měla dnes v podvečer premiéru strašidelná operní pohádka Čaroděj a jeho sluha v podání brněnského souboru Ensemble Opera Diversa. Operní dílo autorského dua Ondřej Kyas a Pavel Drábek vzniklo na motivy stejnojmenné bretaňské pohádky a představilo se v něm trio Lucie Kašpárková, Jan Šťáva a Ondřej Koplík.

Příběh, vyprávěný a hraný v bezprostřední blízkosti diváků, provázela řada iluzionistických a pyrotechnických triků. Chudá matka a její syn Efflam trpí bídou, a proto se Efflam na rok za zvláštních podmínek uváže do služby k tajemnému pánovi. Až tam mu dochází, k čemu se upsal.

„Na jednu stranu získá kouzelné schopnosti a těch rád a hojně užívá. Na stranu druhou prohlubuje dluh a zahrávání s temnými silami si vybírá svou oběť, a to nejen na něm samotném, ale i na jeho nejbližších,“ popsala za soubor Magdalena Dostálová.

Jako vypravěči vystoupili stálí zpěváci souboru: sopranistka Pavla Radostová, tenorista Jakub Tuček a barytonista Aleš Janiga. Režisérkou je Kristiana Belcredi, která se významně podílela na výsledném tvaru díla. Komorní ansámbl řídila šéfdirigentka Gabriela Tardonová.

Ensemble Opera Diversa tvoří komorní orchestr složený z profesionálních hudebníků, dále sólisté, zpěváci, herci a také komorní sbor Ensemble Versus. Od svých počátků v roce 1999 se soubor vyvinul v hudební společnost, která připravuje kolem třiceti vystoupení a představení ročně, a to včetně operních produkcí.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

Mohlo by vás zajímat