Operní kukátko (16)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Nastudování této opery vždy stojí a padá s kvalitním obsazením hlavní role – v tomto případě titulní roli krásné hindské kněžky ztělesňuje přední kanadská koloraturní sopranistka Aline Kutan, pěvkyně původně arménského původu, která přišla do nové vlasti s rodiči z Turecka ve věku deseti let. Kritika se předhání v superlativech při hodnocení jejího výkonu, kvalitním partnerem je jí tenorista Ryan MacPherson jako Gerald. Režie je realistická s důrazem na výpravnost.


A jitra jsou zde tichá v Číně
Působivá válečná novela ruského spisovatele Borise Vasiljeva A jitra jsou zde tichá i podle ní natočený film s námětem tragického osudu ženského oddílu obklíčeného německým vojskem během Velké vlastenecké války roku 1942 byly námětem pro stejnojmennou operu Kirilla V. Molčanova (1973) a opera se hrála i u nás, například v Národním divadle v Praze roku 1975. Námět nebyl ani agitkou a ani prvoplánovým popisem ruského hrdinství, jako spíše antimilitaristickým poselstvím o běžném člověku v soukolí války, z něhož není úniku. Opera skýtala navíc řadu herecko-pěveckých příležitostí pro dvanáct sólistek a jen dva mužské hlasy. Stejný námět v současnosti zhudebnil čínský skladatel Tang Jianping jako zakázku na novou operu National Centre for the Performing Art v Pekingu pod totožným názvem. Námět byl vybrán k sedmdesátému výročí ukončení druhé světové války. Opera byla premiérována 5. listopadu 2015 a po ní následovaly tři reprízy.

Tang Jianping: The Dawns Here Are Quiet - National Centre for the Performing Art Peking 2015 (foto Gao Shang/chncpa.org)
Tang Jianping: The Dawns Here Are Quiet – National Centre for the Performing Art Peking 2015 (foto Gao Shang/chncpa.org)

 

Bernsteinova Mše v Česku
Zásadní dílo moderního hudebního divadla – Mass (Mše) Leonarda Bernsteina z roku 1971, bude na jaře roku 2016 nastudována pro zájezdová vystoupení v několika českých a moravských městech (Brno, Ostrava, České Budějovice, Praha, Hradec Králové) a produkční tým nevylučuje ani reprízy za hranicemi Česka. Tento monumentální theater piece for singers (divadelní dílo pro zpěváky) vyžaduje účast několika hudebních souborů různých žánrů (Blues band, komorní a perkusní orchestr), mnohačlenného dětského sboru a šestnácti zpěváků-herců s pohybovými schopnostmi. Na provedení díla se budou podílet členové například B-Side Bandu Josefa Buchty, sboroví zpěváci z Czech Ensemble Baroque a chlapecký sbor Pueri Gaudentes. Vnějším rámcem díla je římsko-katolická mše, vedená postavou zvanou Celebrant / Celebrující, v ní vystoupí známý herec, zpěvák a hudebník Vojtěch Dyk. Ten v tomto díle již v roce 1997 vystoupil jako Chlapec při provedení díla na nádvoří Pražského hradu, tehdy byl členem zmiňovaného dětského sboru Pueri Gaudentes. Po tříkolovém náročném konkurzu na role je projekt ve stádiu prvních zkoušek, které vede dirigent Oskar Rózsa a režiséři bratři Cabanové. Bernsteinovo dílo na pomezí opery, oratoria a muzikálu, které používá řadu stylových prostředků jako je gospel, blues, scat, operní a muzikálový zpěv i tradiční hebrejské zpěvy, je efektní žádostí o mír a sbratření. Tedy téma nejaktuálnější pro tuto dobu. Navíc je to jedno z mála děl, které může pro svou naléhavost a přístupnost oslovit diváky napříč věkovým i hudebně zájmovým spektrem.


Angela Meade opakuje svou Normu
Americká sopranistka Angela Meade, známá českým divákům z přenosů z Metropolitní opery, se vrací do Los Angeles tentokráte v obnoveném nastudování Belliniho Normy v divadle Dorothy Chandler Pavilion.

Vincenzo Bellini: Norma - Angela Meade (Norma) - LA Opera 2015 (foto FB LA Opera/Ken Howard)
Vincenzo Bellini: Norma – Angela Meade (Norma) – LA Opera 2015 (foto FB LA Opera/Ken Howard)

Normu Meade zpívala již v Metropolitní opeře a ve Washingtonu, a také na prestižním americkém festivalu v Caramooru v koncertním provedení. Partnery jí budou mezzosopranistka Jamie Barton (Adalgisa), tenorista Russell Thomas (Pollione) a basista Morris Robinson. Pěvkyně má tuto roli za zatím největší výzvu své kariéry a hodnotí ji slovy: „Norma je považována za operní Mount Everest.“


Kurt Streit nebude Peterem Grimesem
Známý rakousko-americký tenorista Kurt Streit nebude zpívat titulní roli v inscenaci Brittenova Petera Grimese v Theater an der Wien v prosinci 2015. Nahradí ho mladý kanadský tenorista Joseph Kaiser, který například v minulé sezoně zpíval Michela v curyšské inscenaci Julietty Bohuslava Martinů.

Joseph Kaiser (foto Julie Artacho)
Joseph Kaiser (foto Julie Artacho)

Joseph Kaiser ještě jako baryton vyhrál druhou cenu v Domingově soutěži Operalia roku 2005, aby záhy (a také na doporučení poroty) přešel k tenorovému oboru a již roku 2007 debutoval v Metropolitní opeře jako Romeo v Gounodově opeře, a posléze jako Tamino z Kouzelné flétny, což je jeho zatím stěžejní role, kterou nazpíval a hrál i ve filmu, tedy v anglické verzi The Magic Flute známého anglického herce a režiséra Kennetha Branagha. V mnoha inscenacích vystupuje Peter Grimes jako zralý až postarší muž, obsazení mladého pěvce může vnést do inscenace nečekané souvislosti. Opera Plus přinese recenzi inscenace.


Rozhovor týdne

Michaela Schuster (foto opera-online.com)
Michaela Schuster (foto opera-online.com)

Mezzosopranistka, původem z Bavorska, Michaela Schuster rozmlouvá především o své Čarodějnici v Humpredinckově opeře Hänsel und Gretel (Perníková chaloupka) v současné premiéře ve vídeňské Staatsoper. Opera Plus přinesla recenze z ohlasů v zahraničním tisku (najdete zde ).

Ileana Tonca (Gretel), Daniela Sindram (Hänsel), dirigent Christian Thielemann, Michaela Schuster (Hexe) - Wiener Staatsoper 2015 (foto: Wiener Staatsoper/ Christian Pöhn)
Ileana Tonca (Gretel), Daniela Sindram (Hänsel), dirigent Christian Thielemann, Michaela Schuster (Hexe) – Wiener Staatsoper 2015 (foto: Wiener Staatsoper/ Christian Pöhn)

Ale nejen o zajímavé a efektní roli, která ji baví, ale také o dlouhodobé spolupráci s dirigentem Christianem Thielemannem, wagnerovských rolích, její skvělé Kundry v Salcburku roku 2013 a její cestě k opernímu zpěvu, a také proč tak málo zpívala mozartovské party i o příští roli Waltrauty ve Wagnerově Soumraku bohů v Mnichově. Celé znění rozhovoru Toto je můj čas čarodějnic! najdete zde .

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments