Operní kukátko (17)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Dvouaktová opera o jednom dni ze života slavné operní pěvkyně Régine, která se pokouší o návrat ve své nejslavnější, ale zároveň osudné roli, je komponována na francouzské libreto samotného skladatele a Bernadette Colomine. Mladá spolulibretistka je specialistkou na francouzský jazyk, zejména na filmové překlady a překlady písní, a je také exkluzivní překladatelkou písní Leonarda Cohena do francouzštiny. Libreto je zjevně inspirováno posledními pařížskými léty Marie Callas, kterou skladatel obdivuje. Dílo bylo původně objednáno Metropolitní operou, ale po nedohodě objednávku opery převzalo konsorcium festivalů v Manchesteru, Melbourne a Torontu. Od premiéry v Manchesteru v červenci 2009 dílo sklízí úspěchy. Skladatel (narozen 1973), který je výlučnou osobností v oblasti moderní autorské písňové hudby i takzvaného barokního a operního popu, se ve svém díle silně dotýká genderových otázek a také hranic různých žánrů, v mnoha případech je i stírá. První nahrávka vznikla za pomoci crowdfundingu a v podstatě slučuje autorem vybrané nejlepší výkony z krátké historie uvádění díla (sopranistka Janis Kelly byla protagonistkou manchesterské světové premiéry i nastudování v Londýně a Torontu, sopranistka Kathryn Guthrie a dirigent byli účastníky premiéry v New York City Opera roku 2012).

Wainwrightův trvalý zájem o operu (mimo jiné se projevuje tím, že dílo dodržuje formy tradiční historické opery: árie, dueta až kvartety, včetně předeher k oběma dějstvím) jako žánr, navíc v kombinaci s Wainwrightovou vysokou uměleckou citlivostí, vyústil v působivý titul, který má šanci zaujmout více generací operních fanoušků, ale nejen jich, umělec má řadu obdivovatelů-teenagerů, jak dosvědčují jeho světové fankluby a facebookové stránky.


Opera v televizi
V sobotu 28. listopadu 2015 uvedl program ČT art záznam představení Janáčkovy Věci Makropulos z brněnské opery z minulého roku (naše recenze z premiéry najdete zde a zde ). Šlo o režii Davida Radoka v televizní režii Jakuba Kořínka, jež získala ocenění Český křišťál v kategorii Performing Arts na festivalu Zlatá Praha 2015. V hlavní roli vystupuje Gitta-Maria Sjöberg (s velmi dobrou češtinou), Svatopluk Sem a Aleš Briscein, dirigentem představení byl Marko Ivanović. Vlastnímu záznamu předcházel dokument o letošním ročníku tohoto festivalu televizní tvorby, na kterém byly letos překvapivě hojně oproti minulým ročníkům zastoupeny operní záznamy.


Operní úsměvy
Luigi Lablache (1794–1858), italský basista francouzsko-irského původu, byl velmi vysokého vzrůstu a později i značně ztloustl.

Luigi Lablache (zdroj ca.wikipedia.org)
Luigi Lablache (zdroj ca.wikipedia.org)

Když v roce 1854 hostoval v Covent Garden, zastavil před divadlem drožku, aby se nechal odvézt. Prostořeký drožkař se ho zeptal, když viděl jeho postavu: „Milostpane, mám vás odvést najednou, nebo nadvakrát?“

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na