Operní kukátko (19)

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Její Zuzanka, pak i Hraběnka z Figarovy svatby, Pamina, Fiordilligi, Vitellia a především Donna Elvira ji zařazují k nejlepším mozartovským interpretkám všech dob. Krásný hlasový materiál, vřelost a citovost, dokonalá práce s textem a prostoupení ideového obsahu do každé fráze, ve spojení s ideálním témbrem a hlasovou kulturou i smyslem pro styl, to vše charakterizuje umění této pěvkyně. Její komická Donna Elvira v salcburské inscenaci režiséra Clause Gutha, ve své dojemné směšnosti se záblesky tragické osamělosti, tuto postavu posunula mnohem výše než naprostá většina interpretací této náročné role, nemluvě o dokonalém hlasovém ztvárnění tohoto partu. Nový výběr z árií z jejího mozartovského repertoáru si okamžitě zamilujete. Dvě árie z Figarovy svatby, dvě árie z La clemenza di Tito a dvě árie z Idomenea (dramatický part Elettry hned na úvod CD doplní později lyrická árie Illie), vyvrcholí árií Mi tradi… z Dona Giovanniho a koncertní árií Bella mia fiamma, addio. Zcela určitě jedna z nejkrásnějších nahrávek roku 2015.


Hudební úsměvy
Arnold Schönberg (1874–1951) se po emigraci v roce 1933 živil v USA především jako vysokoškolský pedagog. Nicméně jeho proslulost světového hudebního avantgardisty ho provázela i v exilu.

Arnold Schönberg (portrét od Richarda Gerstla - cca 1907)
Arnold Schönberg (portrét od Richarda Gerstla – cca 1907)

Protože působil také na univerzitě v Los Angeles, začal ho přesvědčovat hollywoodský producent filmu Dobrá země podle světového bestselleru Pearl Buck, aby k právě připravovanému snímku zkomponoval hudbu. Velmi živě popisoval skladateli dramatické momenty příběhu z čínského prostředí: „O-lan těsně před porodem se snaží ještě pomáhat manželovi na poli, aby sklidili co nejvíce pšenice. Obrovská bouře se náhle snese na pole a zároveň O-lan začíná rodit. Manžel ji v bolestech a výkřicích během hromů a blesků odnáší do jejich chudého příbytku.“ Poněkud znuděný skladatel mu odpověděl: „A proč tam ještě chcete hudbu, když už tak je tam dost rámusu…“

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4

Mohlo by vás zajímat