Operní kukátko (21)

  1. 1
  2. 2
  3. 3


Fatima – nová dětská opera ve Vídni
Rakouská skladatelka Johanna Doderer (*1969) dokončila v minulém roce dětskou operu Fatima, oder von den mutigen Kindern (Fatima aneb O odvážných dětech). Dílo vzniklo na zakázku Wiener Staatsoper a bylo ve světové premiéře uvedeno 23. prosince 2015. Série představení cca pětasedmdesáti minutového díla (hraného bez přestávky) pokračuje nadále v lednu. Skladatelka zvažovala několik námětů, ale pak si vzpomněla na oblíbenou dětskou knihu příběhů svého (dnes již dospělého) syna, který napsal ceněný německo syrský autor Rafik Schami, z jeho díla byl do češtiny přeložen například román Temná strana lásky (Ráfik Šámí). Skladatelka vybrala příběh o statečné Fatimě a jejích kamarádech, kteří překonají četné překážky. Vstupné pro školy je pouhých 8 euro na dětského návštěvníka nebo doprovod. Skladatelka také připravila několik písní, jejichž notový materiál je přístupný na internetových stránkách Wiener Staatsoper, které mohou děti zpívat se zpěváky na jevišti během představení. Tato scéna disponuje v současnosti také komorním prostorem pro dětské diváky ve Walfischgasse, kde je možné shlédnout například dětskou verzi Lortzingovy opery Undina. Toto divadélko nahradilo populární, byť památkáři ostře kritizovaný vytápěný stan na horní terase historické operní budovy, kde bylo inscenováno velmi úspěšně několik operních titulů pro děti, mimo jiné velmi populární Aladin Nina Roty.

Johanna Doderer: Fatima - Wiener Staatsoper (foto Wiener Staatsoper)
Johanna Doderer: Fatima – Wiener Staatsoper (foto Wiener Staatsoper)


Lost Objects v hledáčku zahraniční kritiky
I zahraniční kritika si všimla poslední inscenace hudebně dramatického díla na scéně Národního divadla. Podrobnou, převážně velmi příznivou kritiku, uveřejnil například Frank Kuznik pod názvem Lost Objects: A Very Modern Christmas in Prague (Lost Objects: Opravdu moderní vánoce v Praze) zde .

Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe: Lost Objects – ND Praha (foto ND)
Michael Gordon, David Lang, Julia Wolfe: Lost Objects – ND Praha (foto ND)


Rozhovor týdne
Skladatel Miroslav Srnka se jistě těší na 31. ledna 2016, tedy den premiéry jeho opery South Pole (Jižní pól), která bude uvedena na jedné z neprestižnějších operních scén světa – v Bavorské státní opeře v Mnichově. Anglické libreto Toma Hollowaye vychází ze skutečných událostí dobytí pólu dvěma konkurujícími polárníky v letech 1910/1911 – Robertem Scottem a Roaldem Amundsenem, a také obsahuje výraznou existenciální rovinu příběhu, která rezonuje v povědomí současného člověka. Obsazení hlavních rolí je v rukou předních pěvců naší doby – figurují v něm Rolando Villazón (Scott), Thomas Hampson (Amundsen), Tara Erraught (Kathleen Scott) a Moica Erdmann (Landlady).

Dílo studuje Kirill Petrenko a režisérem inscenace je neméně slavný Hans Neuenfels. Oborový časopis Das Opernglas (2016, č. 1) uveřejnil na stránkách 40 až 43 rozsáhlý rozhovor s českým skladatelem, který je v zahraničí mnohem známější než doma, pod názvem Operndrama im ewigen Eis (Operní drama ve věčném ledu).


Výstava týdne
Mnoho návštěvníků na konci roku míří do Vídně. Wien Museum připravilo akci, ve které zpřístupnilo domy slavných skladatelů ve Vídni. Tato významná muzejní kulturní instituce tyto objekty také spravuje. Některé z nich jsou trvale přístupné, jiné jen na požádání nebo sezonně. Diváci mohou tak zhlédnout následující byty a domy: Haydnhaus – Haydnův dům (Haydngasse 19), Schubert Geburtshaus – Schubertův rodný dům (Nussdorfer Strasse 54), Schubert Sterbewohnung – Schubertův úmrtní dům (Kettenbrückengasse 6), Johann Strauss Wohnung – byt Johanna Strausse (Praterstrasse 54), Beethoven Wohnung Heiligenstadt – Beethovenův byt v Heiligenstadtu (Probusgasse 6), Beethoven Eroicahaus – dům, kde Beethoven složil Eroicu (Döblinger Hauptstrasse 92), Beethoven Pasqualatihaus (Mölker Bastei 8) a Mozart Wohnung – Mozartův byt (Domgasse 5). Ve všech těchto prostorách jsou instalovány tematické výstavy k životu a dílu jednotlivých slavných skladatelů. V Haydnově domě navíc funguje malý koncertní sál, kde je instalován původní Haydnův nástroj, jež překvapí svým zvukem. Pro hudební zájemce představují tyto domy zajímavý impuls k chápání prostředí i mentality skladatelů.

Haydnův dům ve Vídni (foto wienmuseum.at)
Haydnův dům ve Vídni (foto wienmuseum.at)


Operní nahrávka týdne
Charles Gounod: La Colombe (Holubice). Hallé Orchestra, dirigent Sir Mark Elder. Opera Rara 053 (2 CD). Libreto dnes málo známé Gounodovy opery, ve své době velmi oblíbené (premiéra 1860 Baden-Baden), vychází z novely z Boccaccciova Dekameronu, ale libretisté si vybrali Lafontaineho francouzskou, takřka totožnou verzi. Příběh zchudlého šlechtice, který získá srdce své dámy, když jí obětuje svůj jediný majetek – svého sokola, oblíbení Gounodovi libretisté Jules Barbier a Michel Carré přepracovali a přidali vedlejší zápletku do nového, ryze francouzského tvaru, který obsahuje velké množství mluvené prózy, což poněkud znesnadňuje inscenaci děl tohoto žánru. Opera byla uvedena česky v Praze roku 1873 (v překladu Emanuela Züngela, libreto vydáno téhož roku tiskem). Opera Rara se věnuje mnoha zapomenutým dílům italské a nyní i francouzské opery, které nejprve uvede v koncertním provedení a na základě koncertu je dílo, stejně jako v tomto případě, nahráno. Pěvecký soubor nahrávky je prvotřídní (tenor Javier Camarena, barytonista Laurent Naouri, koloraturní sopranistka Erin Morley a mezzosopranistka Michele Losier). Gounodova opera je velmi elegantním dílem, který přibližuje trochu jinou stránku tohoto slavného skladatele, kterého známe především jako autora Fausta a Romea a Julie. Vtipná kompozice s výborným textem, stejně jako třeba Gounodovo neznámé zhudebnění Moliérovy hry Lékařem proti své vůli, je vítaným rozšířením diskografií operních znalců. Bohužel operní nahrávky na tomto labelu přes všestranné umělecké kvality patří k nejdražším na trhu, a jen minimálně jsou součástí zlevňovacích akcí.

Charles Gounod: La Colombe - Opera Rara (CD)
Charles Gounod: La Colombe – Opera Rara (CD)

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat