Operní kukátko (9)

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Tentokráte se hvězdný kontratenorista soustředil na árie neapolské opery serie. Zastoupena jsou virtuózní díla Alessandra Scarlattiho, Leonarda Vinciho, Nicoly Porpory, Leonarda Lea a Giovanniho Batistty Pergolesiho, z nichž deset zaznívá v nahrávací premiéře. Výběr je pozoruhodný jak výrazově, tak v náladě jednotlivých árií. Nechybí heroická poloha ani lyrické pasáže a stejně ani árie umožňující široké uplatnění legatové kultury. Tou je tento umělec – stejně jako virtuozitou i barevností svého hlasu – proslulý. Nahrávku doplňuje cembalový koncert Domenica Auletty, který interpretuje sám dirigent. Součástí image kontratenoristy je i tentokráte extravagantní outfit na ilustračních fotografiích, takže Cenčić nezklame ani vizuálně. Umělec prošlapává vlastně cestu, kterou kdysi započala Cecilia Bartoli (mimochodem u stejné nahrávací společnosti), a v dokonalé, velmi osobité interpretaci seznamuje posluchače se zapomenutými díly. Vedle vlastní umělecké produkce mají tyto nahrávky cenu i z hlediska průkopnického, jež nás může dovést ke zcela zapomenutým hudebně-dramatickým dílům.

Opera v České televizi
V pondělí 28. září byl na ČT art odvysílán půlhodinový dokument Backstage: Jeníček a Mařenka, který převážně sběrnou metodou sledoval vznik představení v Národním divadle v Praze, resp. na scéně Státní opery, a to inscenaci Humperdinckovy opery Hänsel und Gretel (Jeníček a Mařenka) v režii a scénografii Matěje Formana ve spolupráci se scénografkou Andreou Sodomkovou (naše recenze najdete zde a zde).Matěj Forman (foto Deník / Attila Racek)Dokument, zachycující první plány a zkoušky až k premiéře díla v dubnu 2015, režírovala Renata Šáchová. Dokument také „mezi řádky“ mapuje úskalí inscenování takzvaných rodinných operních představení a operních inscenací určených dětskému divákovi.

Foto archiv, Bayerische Staatsoper Mnichov, © Wiener Staatsoper / Michael Pöhn, © Wiebke Loeper, Claudia Heysel, © Clive Barda CLIVE, Welsh National Opera, Craig T. Mathew/Mathew Imaging, BR / IdÈale Audience, Simon Annand, Simon Fowler, Deník / Attila Racek

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


0 0 vote
Ohodnoťte článek
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments