Operní kukátko s Jennifer Larmore, Ferrucciem Furlanettem i Pavlem Breslikem

  1. 1
  2. 2
  3. 3

Krassimira Stoyanova díky moderní technice zpívá ve dvou duetech i druhé hlasy. Nahrávka velmi zajímavě odkrývá takřka neznámou tvorbu slavného veristického skladatele a navíc výkon Krassimiry Stoyanové povyšuje celou profilovou desku na emocionální přehlídku písní o lásce, smrti, přírodě, vlasti i víře.

Krassimira Stoyanova (zdroj krassimira-stoyanova.com / foto Brescia/Amisano © Teatro alla Scala)

Pucciniho písním byla zatím věnována mnohem menší pozornost než jiným výběrům písní slavných italských operních skladatelů. Výběr devíti písní (plus ukázky komorní hudby) nahrála v roce 1986 Roberta Alexander a patnáct písní (totožných s výběrem na současné posuzované nahrávce) nazpíval Plácido Domingo na desce The Unknown Puccini v roce 1988 pro label CBS za doprovodu dirigenta, a v tomto případě také klavíristy a hráče na varhany, Juliuse Rudela.


Opera na ČT art

V pondělí 6. března 2017 (20:45) byl uveden záznam inscenace poslední jevištní práce Leoše Janáčka, jeho opery Z mrtvého domu z Národního divadla v Praze (naši recenzi z premiéry najdete zde). Inscenace režiséra Daniela Špinara v hudebním nastudování Roberta Jindry na sebe poutala delší čas zájem diváků i odborné veřejnosti. Pro příští sezonu ji Národní divadlo z repertoáru již vyřadilo. Televizní režie záznamu se ujala Blažena Hončarivová. Záznam je možné zhlédnout na webových stránkách ČT.

Leoš Janáček: Z mrtvého domu – ND Praha 2015 (foto Patrik Borecký)


Hudební úsměv

Jakýsi třetiřadý barytonista bojoval zcela neúspěšně na menší italské scéně s náročným partem Rigoletta. Když se dostal k obávanému monologu „Pari siamo!“, hlas mu již začal zcela selhávat. A v okamžiku, kdy vyslovil verš „Quel vecchio maledivami…“ („Ten stařec, který mě proklel…“), kdosi nahlas z kulis zvolal: „Tak to asi byl Verdi!“

Giuseppe Verdi: Rigoletto – scéna ze 4. aktu (malba Philippe Chaperon, obnovil Adam Cuerden) (zdroj commons.wikimedia.org)
  1. 1
  2. 2
  3. 3

Mohlo by vás zajímat


Komentáře. Respektujte prosím pravidla diskuze.

Please Login to comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Upozornit na