Operní panorama Heleny Havlíkové (150)

  1. 1
  2. 2

Mimořádná je především jednolitost základní barvy pouze mužských hlasů, kterou provází stmelená sezpívanost, dokonalá intonační přesnost, obrovská dynamická škála s plynulými decrescendy do pianissima, výborná pěvecká technika jednotlivců (řada z nich se uplatňuje i sólově) i cit pro styl při dramaturgické nápaditosti širokého repertoáru. Ten sahá od gregoriánského chorálu přes gospely i jazz až po soudobé novinky inspirované právě uměním Chanticleer. Zdá se to až samozřejmé, kdybychom si v porovnání například s některými našimi operními sbory, neuvědomovali ten obrovský rozdíl.

Při sestavování programu svých koncertů se Chanticleer snaží hledat souvislosti básnických i hudebních témat bez ohledu na století, zemi, styl. Letošní program s názvem She said / He Said (Co řekla ona / Co řekl on) obsáhl renesanční a barokní hudbu Giovanniho Pierluigiho da Palestrina, Andrey Gabrelliho, Claudia Monteverdiho a další, romantická díla Fanny a Felixe Mendelssohnových a Johannesa Brahmse, impresionismus Maurice Ravela, francouzskou a lidovou písničku ve vtipném aranžmá, spirituály a gospely i díla současných amerických skladatelů a aranžmá písní Johny Cashe nebo skupiny Elbow.

Chanticleer vedle britských mužských vokálních uskupení Hilliard Ensemble a The King‘s Singers nebo mnichovského kvarteta Stimmwerck, které jsme v posledních letech mohli zažít i v Praze, rozhodně patří ke špičkám v tomto oboru. Nejen skvělým zpěvem, ale i nápaditými zvukovými kombinacemi při změnách sestav, dalo by se říci až zvukové „choreografii“ hlasů na pódiu. Atmosféra jejich koncertů je nezaměnitelná.

Hodnocení autorky: 100 %
***

Inspirace na dny příští

Gaetano Donizetti: Maria di Rohan. Hudební nastudování Daša Briškárová, režie Barbara Klimo, režijní spolupráce Linda Keprtová, scéna a kostýmy Veronika Stemberger, sbormistr Pavel Koňárek, dramaturg Tomáš Pilař, Pavel Petráněk. Riccardo – José Manuel / Ondrej Šaling, Enrico – Roman Janál / Jakub Kettner, Maria – Mariana Hochelová / Lubica Vargicová, Armando z Gondi – Veronika Hajnová Fialová / Terezia Kružliaková, Vikomt ze Suze – David Nykl / Tomáš Šelc, De Fiesque – Igor Loškár / Jiří Miroslav Procházka, Aubry – Tomáš Krejčiřík / Milan Rudolecký, Příbuzný vévody z Chevreuse – Jiří Klecker / Ladislav Mlejnek. Sbor a orchestr Janáčkovy opery NDB. Premiéra Janáčkovo divadlo, pátek 31. ledna 2014 v 19.00 hodin.

Giacomo Puccini: Madama Butterfly. Orchestr Metropolitní opery řídí Philippe Auguin. Osoby a obsazení: Čo-Čo San- Amanda Echalaz, Suzuki – Elizabeth DeShong, Pinkerton – Bryan Hymel, Sharpless – Scott Hendricks, Goro – Scott Scully, Kníže Yamadori – Alexej Lavrov, Bonze – Ryan Speedo Green, Císařský komisař – Paul Corona, Úředník – Juhwan Lee, Matka Čo-Čo San – Belinda Oswald, Teta – Jean Braham, Sestřenka – Patricia Steiner, Kate Pinkerton – Maya Lahyani. Sbor se sbormistrem Donaldem Palumbem. Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku na stanici Český rozhlas Vltava, sobota 1. února 2014 od 19.00 do 22.45 hodin.
***

Bohuslav Martinů: 
Voják a tanečnice
Hudební nastudování: Petr Kofroň
Dirigent: Petr Kofroň (alt. Jiří Štrunc)
Režie: Tomáš Pilař
Scéna: Aleš Valášek
Kostýmy: Ivana Miklošková
Světelný design: Daniel Tesař
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Choreografie: Richard Ševčík
Orchestr opery DJKT
Sbor opery DJKT
Balet DJKT
Premiéra 25. ledna 2014 Velké divadlo Plzeň

Šimon – Dalibor Tolaš (alt. Pavel Horáček)
Paní Malina – Jana Foff Tetourová (alt. Barbora Polášková)
Kalidorus – Aleš Voráček (alt. Tomáš Kořínek)
Pseudolus – Jiří Hájek (alt. Jiří Brückler)
Bambula – Pavel Klečka (alt. Jevhen Šokalo)
Fenicie – Radka Sehnoutková (alt. Marta Reichelová)
Aloisie – Michaela Kapustová (alt. Alžběta Vomáčková)
Harpax – Juraj Nociar (alt. Jan Ondráček)
Kuchař, Měsíc – Jan Adamec 
Domovnice – Ivana Šaková (alt. Iveta Koppová Žižlavská)
Socha – Michael Kubečka (alt. Jan Hnyk)
Černoška – Ivana Veberová (alt. Dasha)
Cato, Plautus – Vladimír Müller 
Moliére, Kritik – Jaroslav Someš
Režisér – Antonín Kaška
Nápověda – Jakub Hliněnský
Lucerny – Jaromír Bína, Martin Švimberský, Martin Borovský (alt. Josef Jordán, Václav Soubusta, Miroslav Bartoš)
Aedilové – David Cody, Miroslav Bartoš (alt. Plamen Prokopiev, Roman Dušek)

www.djkt-plzen.cz

***

She said / He Said
(Co řekla ona / Co řekl on)
Chanticleer
26. ledna 2014 Dvořákova síň Rudolfinum Praha

Renesanční a barokní hudba Giovanni Pierluigi da Palestrina, Andrea Gabrelli, Claudio Monteverdi a další, Fanny a Felix Mendelssohn, Johannes Brahms, Maurice Ravel, Samuel Barber, francouzská a ruská lidová píseň, hity Johny Cashe, Franka Sinatry nebo rockové skupiny Elbow.

Připravujeme ve spolupráci s Českým rozhlasem-Vltava
Zvukovou podobu zkrácené rozhlasové verze Operního panoramatu Heleny Havlíkové najdete zde

Foto Pavel Křivánek, Lisa Kohler

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

  1. 1
  2. 2

Hodnocení

Vaše hodnocení - Martinů: Voják a tanečnice (DJKT Plzeň)

[yasr_visitor_votes postid="89209" size="small"]

Vaše hodnocení - Chanticleer (Praha 2014)

[yasr_visitor_votes postid="89743" size="small"]

Mohlo by vás zajímat