Operní panorama Heleny Havlíkové (240): Operní sezona 2019/2020

  1. 1
  2. 2

Jiráskovými Broučky ale české novinky této sezony nekončí. Pro brněnský soubor byla vytvořena opera Monument, a to ve spolupráci šéfdirigenta brněnského souboru Marka Ivanoviće a režiséra Davida Radoka. Radok na brněnské scéně často působí, ale zde se poprvé představil jako libretista opery. Bude zajímavé porovnat, jak tito dva tvůrci zpracují osudy sochaře Otakara Švece, autora gigantického Stalinova sousoší na pražské Letné poté, kdy na stejné téma v roce 2017 uvedlo Národní divadlo operu Jiřího Kadeřábka Žádný člověk. A do série českých novinek lze do značné míry počítat i novou operu Maria De Rose, který je už osm let generálním hudebním ředitelem budějovické opery a pro svou operu se inspiroval vlaky Sira Nicholase George Wintona.

Italská opera sice ani v sezoně 2019/2020 chybět nebude, ale oproti dřívějším létům je zastoupena vlastně velmi skrovně budějovickým Nabuccem, ostravským Maškarním plesem a v Opavě Traviatou. Pucciniho Turandot uvede pražské Národní divadlo, ovšem nikoli v režii dřívějším vedením avizované Kathariny Wagner, ale v Oslu působící původem slovenské režisérky Zuzany Gilhuus (v ND už režírovala Martinů Juliettu). V titulní roli by měly alternovat Anda-Louise Bogza, Iveta Jiříková a Eliška Weissová, do role Kalafa má Národní divadlo Michala Lehotského a Renza Zuliana.

Ze světového repertoáru nadcházející sezona ovšem až hýří u nás nehranými nebo jen zřídka uváděnými tituly. Takovým bude česká premiéra Ščedrinovy Lolity podle bestselleru Vladimira Nabokova v pražském Národním divadle. Ostravská opera pokračuje ve své tak záslužné sérii klíčových oper 20. století – po Hindemithově Cardillacovi, Životu prostopášníka Igora Stravinského, Brittenovu Zneuctění Lukrécie, Prokofjevově Ohnivém andělovi a Šostakovičově Lady Macbeth to bude dekadentně mysteriózní operní psychothriller Mrtvé město. Bude to pro Ostravu velká výzva, protože premiéra Mrtvého města tehdy teprve 23letého Ericha Wolfganga Korngolda vzbudila před sto lety senzaci a nyní zažívá nový boom – během posledních čtyř sezon ji hraje nebo chystá 18 divadel po celém světě, včetně například Scaly, Bavorské státní opery, v nedávné inscenaci této opery v Berlínské komické opeře exceloval v režii Roberta Carsena v náročné titulní tenorové roli Paula Aleš Brisecin. Kromě toho ostravský soubor uvede v české premiéře Proces podle románu Franze Kafky v operní adaptaci minimalisty Philipa Glasse.

Naopak předmozartovskou operu, která je spíše doménou ansámblů specializovaných na starou hudbu, začalo do svého repertoáru zařazovat Divadlo J. K. Tyla a Slezské divadlo. Pro nadcházející sezonu v Plzni chystají Monteverdiho Korunovaci Poppey a v Opavě spojí do jednoho večera dvě anglické barokní opery – Venuši a Adonise Johna Blowa s Purcellovou Didonou a Aeneem. V Ostravě v rámci Operní akademie, což je projekt spolupráce divadla s Fakultou umění Ostravské univerzity, připravují Salieriho goldoniovskou komedii Škola žárlivých. A z oper vrcholného klasicismu zvolilo liberecké divadlo Mozartova Dona Giovanniho a olomoucké Beethovenova Fidelia.

Z německého operního repertoáru si na Wagnerovova Tristana a Isoldu troufne ve  své jediné premiéře ústecká opera. A novou inscenaci Lohengrina budou mít diváci v Plzni. Díky brněnské opeře se v repertoáru objeví Růžový kavalír Richarda Strausse.

Francouzská opera bude zastoupena vedle Hoffmannových povídek Jacquese Offenbacha v Brně Georgesem Bizetem, dokonce třikrát: nejen svou nejslavnější Carmen (v Plzni), ale hned dvě scény si vybraly jeho exotické Lovce perel – Liberec a Olomouc.

 

Inspirace na dny příští

Wolfgang Amadeus Mozart: Don Giovanni
Dirigent: Jan Chalupecký, režie: Jana Divišová a Renée Nachtigallová, kostýmy: Josef Jelínek, choreografie: Kateřina Dedková, sbormistr: Pavel Vaněk.

Osoby a obsazení: Don Giovanni – Martin Bárta, Komtur – Pavel Vančura, Donna Anna – Jana Sibera, Don Ottavio – Aleš Briscein, Donna Elvira – Ester Pavlů, Leporello – Luděk Vele, Masetto – Pavel Švingr, Zerlina – Lenka Máčiková, Komorná – Lenka Šmídová.

Orchestr, sbor a balet opery Národního divadla v Praze.
Originální hudební divadlo Praha, Opera v Šárce, neděle 1. září 2019, 14:00 hodin.

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat