Operní panorama Heleny Havlíkové (397) – Návrat Johna Fioreho do Národního divadla tentokrát bez triumfu

  1. 1
  2. 2

Tím člověkem, který se sebejistě chlubí, jak osvobodil Théby od kruté Sfingy, než zjistí, že se stal vrahem svého otce a oženil se se svou matkou, je Oidipus. Jenže obsazení německým tenoristou Michaelem Gniffkem bylo při provedení v Národním divadle omylem – pro tuto roli neměl dostatečný hlasový volumen a už vůbec ne charisma. Po pátečním provedení se dokonce z hlediště vůči jeho výkonu ozývalo bučení. Handicap nevhodného obsazení titulní postavy se projevilo o to víc tím, že zejména ruská mezzosopranistka Alisa Kolosova svým hutným hlasem zprostředkovala intenzitu Iokastina až sveřepého přesvědčení, že věštby lžou, než královna se zděšením zjistí krutou pravdu. Také ostatní sólisté dostáli svým rolím – barytonista Martin Bárta jako Kreón, basista Jozef Benci coby věštec Teiresiás i tenorista Josef Moravec a basista František Zahradníček v rolích dávných svědků Oidipova osudu. Zvlášť vyzdvihnout zaslouží ovšem Dagmar Pecková. Už v činoherních inscenacích Carmen y Carmen a Mistrovská lekce předvedla divadelní sílu své osobnosti a zde přesně vystihla věcný odstup mluvené role vypravěče – bez patosu, ale se sugestivně zdrcujícím významem obsahu sdělovaných slov.

Velká vokální ne-operní díla přesahují obvyklý repertoár symfonických orchestrů na straně jedné, ale i operních souborů na druhé. Jejich uvádění je tak svého druhu svátkem. Do repertoáru operních divadel určitě patří. I tím že dává příležitost orchestru předvést se na pódiu. Ale měla by to být „třešnička na dortu“, výjimečná událost nejen z hlediska dramaturgie, což Zvony s Oedipem naplnily, ale hlavně interpretační přesvědčivostí, protože umožňuje vybrat dirigentské osobnosti a sólisty, kteří by se k dlouhodobějšímu zkouškovému procesu a sériím představení nechtěli vázat. John Fiore tentokrát v Praze neohromil.

Sergej Rachmaninov: Zvony / Igor Stravinskij: Oedipus Rex, 20. ledna 2023 – Jiří Brückler, Alžběta Poláčková, Richard Samek (foto Jan Hromádko)
Sergej Rachmaninov: Zvony / Igor Stravinskij: Oedipus Rex, 20. ledna 2023 – Jiří Brückler, Alžběta Poláčková, Richard Samek (foto Jan Hromádko)

Sergej Rachmaninov: Zvony / Igor Stravinskij: Oedipus Rex
Dirigent John Fiore, sbormistři Lukáš Kozubík (Zvony) a Pavel Vaněk (Oedipus Rex), dramaturgie Ondřej Hučín.

Zvony: soprán – Alžběta Poláčková, tenor – Richard Samek, baryton – Jiří Brückler.

Oedipus Rex: Vypravěč – Dagmar Pecková, Oidipus – Michael Gniffke, Iokasté – Alisa Kolosova, Kreón – Martin Bárta, Teiresiás – Jozef Benci, Pastýř – Josef Moravec, Posel – František Zahradníček.

Sbor a orchestr Národního divadla.

Národní divadlo 20. a 22. ledna 2023

Nejaktuálnější zprávy ze světa hudby přímo do Vaší schránky

[mc4wp_form id="339371"]
  1. 1
  2. 2

Mohlo by vás zajímat


3.7 3 votes
Ohodnoťte článek
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments